Obowiązek alimentacyjny dziadków
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek ten dotyczy w szczególności rodziców względem swoich dzieci, jeżeli dzieci te nie są jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.
REKLAMA
Normalnie obowiązek ten wypełniają oboje rodzice. Jeśli jednak jedno z nich nie jest w stanie sprostać temu obowiązkowi przechodzi on w całości na drugiego rodzica. Dopiero gdyby i zobowiązany do płacenia alimentów nie był w stanie wypełnić w całości swego obowiązku alimentacyjnego, może nastąpić obowiązek alimentacyjny dalszych krewnych, czyli dziadków.
Obowiązek alimentacyjny w Pana sytuacji może obciążać dziadków dzieci jedynie w zakresie różnicy pomiędzy kosztami rzeczywistymi utrzymania dzieci a wysokością alimentów płaconych przez pana w chwili obecnej.
Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby to dziadkowie, rozumiejąc tę sytuację, dobrowolnie dostarczali środków uzupełniających utrzymanie i wychowanie dzieci. Jednakże mogliby też odmówić łożenia na wnuki.
Nałożenie obowiązku alimentacyjnego na dziadków odbywałoby sie na takich samych zasadach jak obciążanie jednego z rodziców, tzn. przed sądem.
Dziadkowie mają prawo dochodzenie zwrotu wypłaconych środków od rodziców dzieci. Roszczenie to przedawnia się z upływem trzech lat.
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo tylko w sytuacji, gdy oboje rodzice dziecka nie są w stanie sprostać swemu obowiązkowi w całości lub w części.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat