Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadziły obowiązek alimentacyjny na rzecz krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
REKLAMA
Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
REKLAMA
Dzieci, w stosunku do rodziców, obowiązuje obowiązek alimentacyjny wtedy, gdy nie ma osoby w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest ten, kto znajduje się w niedostatku. Jest to podstawą prawną, na podstawie której pani matka złożyła powództwo o alimenty na jej rzecz. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Są to kryteria, na podstawie których sąd orzeka najpierw o obowiązku alimentacyjnym, podmiotach uprawnionych i zobowiązanych, a następnie o jego wysokości. Dlatego też czym innym jest prawo wystąpienia do sądu przez matkę w stosunku do dziecka z powództwem o alimenty, a czym innym uzyskanie orzeczenia zgodnego z tym powództwem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat