Czy dziadkowie mogą żądać alimentów od wnuków?

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
Możliwośc uzyskania alimentów od wnuków / Fotolia
Alimenty ze strony wnuków na rzecz rodziców czy dziadków nie są zjawiskiem tak powszechnym jak sytuacja odwrotna – obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci. Jest to jednak sytuacja możliwa z prawnego punku widzenia.

Obowiązek alimentacyjny

Przez obowiązek alimentacyjny rozumiemy obowiązek dostarczenia środków utrzymania osobie, która nie jest w stanie utrzymać się sama albo znajduje się w niedostatku. Spoczywa on najczęściej na najbliższej rodzinie. Są to krewni w linii prostej: rodzice, dziadkowie(wstępni), a także dzieci i wnuki(zstępni)

W jakiej sytuacji i na jakich zasadach to właśnie dziadkowie(dziadek lub babcia) mogą domagać się alimentów od wnucząt?

Kiedy

Obowiązek alimentacyjny wnuków wynika z pokrewieństwa. Może powstać dopiero wtedy, gdy:

  • nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności ( w tym wypadku dzieci),
  • nie jest ona w stanie wypełnić ciążącego obowiązku,
  • uzyskanie od niej środków jest niemożliwe lub stwarza nadmierne trudności.

Jest to obowiązek nie tylko o charakterze moralnym, ale także prawnym. Jest przewidziany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Należy zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny ma charakter ściśle osobisty, dlatego też nie podlega dziedziczeniu. Wnuki nie mogą go przejąć po swoich rodzicach.

Zobacz też: Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?

Warunki

Pierwszym warunkiem domagania się alimentów od wnuków jest niedostatek życiowy dziadków. Jest to sytuacja, w której nie są oni w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb. Nie jest to sytuacja abstrakcyjna czy trudna do wyobrażenia.

Kolejnym warunkiem jest złożenie przed dziadków, bądź jednego z nich, pozwu o alimenty. (Nie ma bowiem alimentów przyznawanych z urzędu!). Jest to dokument składany bezpłatnie. Świadczeń dochodzi się w procesie przed sądem rejonowym. Na stronach ciąży obowiązek przedstawienia dowodów ( np. odcinka renty).

Ostatnim warunkiem jest dobra sytuacja finansowa wnuków  i możliwość ponoszenia kosztów związanych z alimentami. Muszą one być osobami pełnoletnimi, samodzielnymi, czynnymi zawodowo.

Przedmiot i treść

Przyznanie alimentów ma na celu dostarczenie środków utrzymania. Może to mieć miejsce w dwóch formach: pieniężnej lub osobistych świadczeń. Świadczenia te polegają na wykonywaniu różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz uprawnionego, np. dostarczaniu leków.

Zobacz serwis: Alimenty

Wysokość alimentów

Wysokość świadczenia alimentacyjnego jest ustalana przez sąd indywidualnie. Zależy ona z jednej strony od potrzeb uprawnionego, a z drugiej – od możliwości finansowo – zarobkowych zobowiązanego i jego sytuacji materialnej. Chodzi o „usprawiedliwione potrzeby” związane z godnym życiem, zdrowiem, zaspokojeniem podstawowych wymagań organizmu, a nie o zachcianki czy kaprysy. Dotyczy to bieżących, aktualnych potrzeb.

Podstawa prawna

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dział III.

Zobacz też: Zmiana i ustanie alimentów

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...