Czy dziadkowie mogą żądać alimentów od wnuków?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek alimentacyjny
Przez obowiązek alimentacyjny rozumiemy obowiązek dostarczenia środków utrzymania osobie, która nie jest w stanie utrzymać się sama albo znajduje się w niedostatku. Spoczywa on najczęściej na najbliższej rodzinie. Są to krewni w linii prostej: rodzice, dziadkowie(wstępni), a także dzieci i wnuki(zstępni)
REKLAMA
W jakiej sytuacji i na jakich zasadach to właśnie dziadkowie(dziadek lub babcia) mogą domagać się alimentów od wnucząt?
Kiedy
Obowiązek alimentacyjny wnuków wynika z pokrewieństwa. Może powstać dopiero wtedy, gdy:
- nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności ( w tym wypadku dzieci),
- nie jest ona w stanie wypełnić ciążącego obowiązku,
- uzyskanie od niej środków jest niemożliwe lub stwarza nadmierne trudności.
Jest to obowiązek nie tylko o charakterze moralnym, ale także prawnym. Jest przewidziany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Należy zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny ma charakter ściśle osobisty, dlatego też nie podlega dziedziczeniu. Wnuki nie mogą go przejąć po swoich rodzicach.
Zobacz też: Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?
Warunki
Pierwszym warunkiem domagania się alimentów od wnuków jest niedostatek życiowy dziadków. Jest to sytuacja, w której nie są oni w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb. Nie jest to sytuacja abstrakcyjna czy trudna do wyobrażenia.
REKLAMA
Kolejnym warunkiem jest złożenie przed dziadków, bądź jednego z nich, pozwu o alimenty. (Nie ma bowiem alimentów przyznawanych z urzędu!). Jest to dokument składany bezpłatnie. Świadczeń dochodzi się w procesie przed sądem rejonowym. Na stronach ciąży obowiązek przedstawienia dowodów ( np. odcinka renty).
Ostatnim warunkiem jest dobra sytuacja finansowa wnuków i możliwość ponoszenia kosztów związanych z alimentami. Muszą one być osobami pełnoletnimi, samodzielnymi, czynnymi zawodowo.
Przedmiot i treść
Przyznanie alimentów ma na celu dostarczenie środków utrzymania. Może to mieć miejsce w dwóch formach: pieniężnej lub osobistych świadczeń. Świadczenia te polegają na wykonywaniu różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz uprawnionego, np. dostarczaniu leków.
Zobacz serwis: Alimenty
Wysokość alimentów
Wysokość świadczenia alimentacyjnego jest ustalana przez sąd indywidualnie. Zależy ona z jednej strony od potrzeb uprawnionego, a z drugiej – od możliwości finansowo – zarobkowych zobowiązanego i jego sytuacji materialnej. Chodzi o „usprawiedliwione potrzeby” związane z godnym życiem, zdrowiem, zaspokojeniem podstawowych wymagań organizmu, a nie o zachcianki czy kaprysy. Dotyczy to bieżących, aktualnych potrzeb.
Podstawa prawna
Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dział III.
Zobacz też: Zmiana i ustanie alimentów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat