Obowiązek alimentacyjny może obciążyć rodzeństwo
REKLAMA
REKLAMA
Przedmiotem świadczenia alimentacyjnego jest dostarczenie środków utrzymania, a w razie potrzeby również środków wychowania. Mogą to być świadczenia w formie pieniężnej lub w formie świadczeń osobistych.
REKLAMA
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej, a więc osoby, z których jedna pochodzi od drugiej (wnuki, dzieci, czyli zstępnych oraz rodziców, dziadków, czyli wstępnych) i rodzeństwo, czyli osoby, które mają chociaż jednego wspólnego przodka.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje kolejność w jakiej krewni obciążani są obowiązkiem alimentacyjnym. Najpierw jest to były małżonek, następnie zstępni, później wstępni i w ostatniej kolejności rodzeństwo. Obowiązek ten może obciążyć rodzeństwo dopiero gdy nie ma zstępnych i wstępnych albo nie mogą oni wykonać swojego obowiązku.
Zobacz również: Alimenty na dziecko - poradnik
Obowiązek alimentacyjny między rodzeństwem realizowany jest w ostatniej kolejności. Obowiązek ten uzależniony jest od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego rodzeństwa. O świadczenia alimentacyjne od rodzeństwa może ubiegać się tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Stan niedostatku trzeba udokumentować, czyli wskazać, że dochody nie wystarczają na podstawowe wydatki np. jedzenie czy opłaty. Trzeba również uargumentować niemożność podjęcia dodatkowej pracy.
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w części odpowiadającej ich możliwościom zarobkowym.
Od obowiązku alimentacyjnego rodzeństwo może się uchylić, jeśli powodowałby on nadmierny uszczerbek dla samego zobowiązanego lub jego najbliższej rodziny. W takiej sytuacji sąd oddala powództwo o alimenty albo o ich podwyższenie.
Jeśli zobowiązany w celu uniknięcia płacenia alimentów dobrowolnie doprowadzi do uszczuplenia swojego majątku albo zrzeknie się zatrudnienia lub zmieni je na mniej zyskowne, sąd nie uwzględni takiej zmiany przy ustaleniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.
Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)
Zobacz również serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat