Osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko dostaną pieniądze z FA?
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej: - do ukończenia przez nią 18 roku życia,
- gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia,
- w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (bezterminowo)
REKLAMA
Należy podkreślić, że świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.
Jednak na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
1) została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w
rodzinie zastępczej;
2) jest pełnoletnia i posiada własne dziecko;
3) zawarła związek małżeński.
Zobacz: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego nie podlegają egzekucji
REKLAMA
Janusz Kochanowski uważa, że powyższy przepis jest powoduje, że osoby posiadające własne dziecko są gorzej traktowane tylko z tego powodu. W opinii rzecznika jest to odstępstwo od zasady równego traktowania. Nie zapewnia takim osobom pomocy w zdobyciu wykształcenia, pozwalającego następnie na samodzielne zaspokajanie własnych potrzeb. Co więcej „w skrajnych przypadkach zastosowanie tej regulacji może bowiem prowadzić do sytuacji, w ramach której z powodu braku środków utrzymania osoby kontynuujące naukę posiadające własne dziecko musiały zrezygnować z dalszej nauki” – argumentuje Rzecznik.
Przepisy ustawy mają się nijak do najważniejszego aktu prawnego jakim jest Konstytucja, a konkretnie do art. 71.
Art. 71 Konstytucji
1. Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.
2. Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych, której zakres określa ustawa.
Rzecznik Praw Obywatelskich w uzasadnieniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podkreśla, że został przekroczony margines swobody regulacyjnej ustawodawcy w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
„Wyeliminowanie możliwości uzyskania prawa do świadczenia alimentacyjnego z funduszu alimentacyjnego osobom pełnoletnim i uczącym się poprzez wprowadzenie dodatkowego kryterium posiadania własnego dziecka nie może być także uznane za pozostające w zgodzie z zasadą sprawiedliwości” - podsumowuje Kochanowski.
Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA