Gminy nie składają broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
REKLAMA
W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. nie można odbierać dłużnikowi prawa jazdy za uchylanie się od łożenia na dziecko.
Trybunał orzekł, że art. 5 ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej jest który dawał uprawnienia starostom do wydawania wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy jest niezgodny z konstytucją.
Reakcja gmin
Gminy nie zamierzają jednak kapitulować i wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej chcą zmiany przepisów tak, aby nadal móc zachować możliwość odbierania prawa jazdy, przy czym wszystko byłoby zgodne z konstytucją.
Zobacz: W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?
REKLAMA
W chwili obecnej gminy nadal mogą umieszczać dłużników alimentacyjnych na liście dłużników. Umieszczenie na tej liście skutkuje, że dłużnik alimentacyjny może napotkać na trudności chcąc zaciągnąć zobowiązanie (np. kredyt lub zakupy na raty).
Niewykluczone, że wkrótce gminy zaczną dochodzić zaległości alimentacyjnych od osób najbliższych dłużnika. Często dłużnicy przenoszą własność majątku na swoich nowych partnerów, małżonków lub rodziców uniemożliwiając skuteczną egzekucję. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce komornik może zapukać także do nich w celu wyegzekwowania zaległych alimentów na dziecko. Poprzez oddziaływanie na najbliższych dłużnika powinno udać pośrednio zmobilizować dłużnika alimentacyjnego.
Egzekucja alimentów z dłużnika na emigracji
W fali emigracji zarobkowej znaleźli się dłużnicy alimentacyjni, którzy nie regulowali zobowiązań. W przyszłym roku wejdzie w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Zgodnie z tym rozporządzeniem egzekucja alimentów pomiędzy krajami członkowskimi zostanie pozbawiona dotychczasowych barier formalnych, utrudniających egzekucję.
Zobacz serwis: Egzekucja alimentów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat