Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy można ubiegać się o świadczenie z Funduszu?
W razie gdy egzekucja alimentów od zobowiązanego rodzica okaże się bezskuteczna, uprawniony może zwrócić się z wnioskiem o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Wypłata ma charakter gwarancyjny, natomiast nie zwalnia dłużnika alimentacyjnego od wywiązywania się z nałożonego przez sąd obowiązku. W założeniu, rodzic jest obowiązany oddać gminie wypłacone świadczenie.
REKLAMA
Fundusz gwarantuje wypłaty osobom , które nie przekroczyły 18 roku życia, a gdy się uczą - 25 roku życia.
Zobacz: Uczący się rodzic ma prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego
Pełnoletnia matka bez prawa do alimentów
REKLAMA
Ustawodawca rozciąga górną granicę wieku, od której zależy prawo do alimentów, by wyrównać dostęp do edukacji i wspomóc studentów, którym trudno się samodzielnie utrzymać. Dlaczego ustawodawca przyjmuje, że studentka, która zachodzi w ciąże nie zasługuje na zapomogę se strony państwa.
Jej sytuacja życiowa jest jeszcze trudniejsza, a potrzeby finansowe większe. Widocznie, twórcy ustawy uznali, że podjęcie się roli matki obliguje młodą kobietę do wzięcia stuprocentowej odpowiedzialności za swoje życie.
Oczekiwanie na zmiany
W obecnym stanie prawnym pełnoletnia, ucząca się matka, której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, nie ma prawa do pomocy państwa. Pozostaje czekać na interwencję odpowiednich instytucji i nowelizację ustawy.
Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat