Problem z egzekucją alimentów? Gmina przyjdzie z pomocą
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o podjęcie działań prawem każdego rodzica - wierzyciela
W razie gdy wszystkie środki zawodzą warto pamiętać, że państwo oferuje pomoc rodzicom, którzy nie otrzymują alimentów na utrzymanie swoich dzieci. W ostateczności wierzyciele alimentacyjni mogą złożyć w gminie wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika.
REKLAMA
Takie prawo ma zawsze, niezależnie od tego, czy przysługuje mu zapomoga z Funduszu Alimentacyjnego.
Gdy rodzic korzysta z Funduszu Alimentacyjnego
Gdy rodzic otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, sama gmina musi wyegzekwować od dłużnika obciążające go kwoty. Świadczenie alimentacyjne z Funduszu ma bowiem charakter gwarancyjny, gmina jest swego rodzaju poręczycielem, który następnie próbuje odzyskać wypłacone należności od pierwotnie zobowiązanego.
Zobacz: Utrata pracy a alimenty z funduszu
Brak świadczeń z Funduszu nie pozbawia prawa do wniosku
REKLAMA
Nie każdy rodzic może zgłosić się po świadczenie z funduszu – przysługuje ono tylko wtedy, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł. Zarobki o wyższej wysokości nie pozbawiają rodzica prawa do wystąpienia z wnioskiem o podjęcie działań.
Art. 3 ust. 5 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów stanowi że w przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do gminy właściwej ze względu na jego miejsce zamieszkania wniosek o zdyscyplinowanie „alimenciarza”. Kolejne działania podejmuje już sam urząd, mobilizując gminę właściwą dla miejsca zamieszkania dłużnika.
Warunkiem wszczęcia takiej procedury jest uzyskanie od komornika zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji za ostatnie dwa miesiące.
Gmina może pomóc?
Oczywiście, gmina nie jest uprawniona do nakładania sankcji na niefrasobliwego rodzica.
Pierwsze, co może zrobić to ustalić jego miejsce zamieszkania, zobowiązać go do zarejestrowania się jako bezrobotny i ewentualnie zaoferować mu np. podjęcie robót publicznych.
Urząd gminy może pomóc w kwestiach prawnych i uruchomić procedurę karną składając do prokuratora wniosek o ściganie. To uprawnienie przysługuje także samemu rodzicowi, pośrednictwo gminy może jednak okazać się pomocne.
I ostatecznie, dłużnik zgłoszony gminie zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Długów, co w przyszłości utrudni mu zaciąganie kredytów, no i co w przypadku niektórych dłużników może mieć znaczenie, upubliczni jego dług. Takiego wpisu dokonuje gmina, gdy zaległość w spłacie wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat