REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku czekają pewne zmiany. Znane są bowiem założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które to przewidują zmiany w świadczeniach z Funduszu alimentacyjnego już w pierwszym półroczu 2014 roku.

Wspomniane założenia dotyczą również zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych. Twórcy proponowanych zmian, wskazują jako przyczynę konieczności ich wprowadzenia, potrzebę uproszczenia procedur wynikających z obu ustaw oraz ujednolicenia ich treści, ze względu na zbieżny charakter regulowanej przez nie materii oraz w wielu przypadkach tożsamość beneficjentów świadczeń z funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych.

REKLAMA

Polecamy serwis: Egzekucja alimentów

Likwidacja egzekucji administracyjnej świadczeń alimentacyjnych

Jedną ze zmian proponowanych w projekcie z dnia 28 sierpnia 2013 roku jest likwidacja egzekucji administracyjnej świadczeń alimentacyjnych i pozostawienie wyłącznie egzekucji sadowej. Według pomysłodawców bowiem, stosowana dotychczas dwutorowa egzekucja zobowiązań dłużnika alimentacyjnego, zarówno administracyjna jak i sądowa, nie skutkuje wzrostem jej skuteczności, a tylko generuje koszty po stronie organu właściwego wierzyciela. Z danych posiadanych przez Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej wynika, iż egzekucja sadowa jest znacznie bardziej efektywna od egzekucji administracyjnej, na co wskazuje fakt, iż odzyskiwane kwoty zadłużenia alimentacyjnego przez komornika sądowego kilkukrotnie przewyższają kwoty odzyskane w drodze egzekucji administracyjnej. Dodatkowo, w 2012 roku, koszty poniesione przez organ właściwy wierzyciela w celu wyegzekwowania należności alimentacyjnych w drodze administracyjnego postępowania egzekucyjnego, przewyższyły kwotę wyegzekwowanych przez administracyjny organ egzekucyjny należności. Znane są również przypadki, w których gminy nie wyegzekwowały żadnych kwot w drodze egzekucji administracyjnej. Rezygnacja z nieskutecznej, a pociągającej za sobą wysokie koszty dwutorowej egzekucji świadczeń alimentacyjnych odciąży również urzędy skarbowe, które zwolnione zostaną z konieczności realizacji tytułów wykonawczych.

Zmiany w zakresie przekazywania środków pochodzących z egzekucji

Stosowana dotychczas procedura przekazywania środków pochodzących z egzekucji przez organ właściwy wierzyciela do organu właściwego dłużnika, stwarza w praktyce wiele problemów. Aby ich uniknąć, projektodawcy zakładają uproszczenie tej procedury i wprowadzenie rozwiązania, na podstawie którego zwrot należności dłużników alimentacyjnych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego będzie następował w pełnej wysokości do jednej z gmin, tj. 40% wyegzekwowanych należności będzie stanowić dochód własny organu właściwego wierzyciela. Odzyskiwane zaś kwoty należności będą przeznaczane w całości wyłącznie na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań wynikających z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Zobacz również: Nienależnie pobrane alimenty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Racjonalizacja działań podejmowanych wobec dłużników alimentacyjnych

W założeniach projektu zmian ustawy proponuje się racjonalizację i uproszczenie całego procesu podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych. Tak więc w sytuacji, gdy organ właściwy dłużnika, po  otrzymaniu kolejnego wniosku od organu właściwego wierzyciela, a więc i po podjęciu wstępnych czynności ustali, że sytuacja dłużnika nie uległa zmianie lub w sytuacji, gdy dłużnik po raz kolejny uniemożliwił przeprowadzenie wywiadu lub odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, zasadne jest, aby organ właściwy nie był już zobowiązany do podejmowania kolejnych działań wobec dłużnika alimentacyjnego, takich jak ponowne poinformowanie starosty o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika i w razie potrzeby wszczęcia postępowania w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Zmiany w zakresie definicji i dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych

REKLAMA

W założeniach projektu proponuje się rozszerzenie katalogu świadczeń nienależnie pobranych o sytuację, w której wypłata świadczenia nastąpiła na rzecz osoby innej niż wskazanej w decyzji organu. Projektodawcy proponują również uregulowanie sytuacji, w której świadczenia z funduszu alimentacyjnego wpływają na konto osoby uprawnionej po jej śmierci. Nowe przepisy miałyby narzucić na banki obowiązek zwrotu organowi właściwemu kwoty świadczeń przekazanych na ich rachunek za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć osoby uprawnionej. Zmianie miałaby ulec również kwota odsetek należnych w przypadku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. W miejsce dotychczasowego naliczania odsetek, proponuje się zobowiązać dłużnika alimentacyjnego do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego, powiększonej o 5 proc.

Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych został skierowany do konsultacji społecznych. Planowany okres wejścia w życie przedstawionych zmian do pierwsza połowa 2014 roku.

Zobacz także: Komu przysługuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA