Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2019/2020 w 3 krokach
REKLAMA
REKLAMA
Krok 1: sprawdź czy spełniasz warunki do otrzymania świadczenia
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.
REKLAMA
Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko
Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!
Może je otrzymać osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.
Bezskuteczna egzekucja to taka, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,
b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
Świadczenia z FA przysługują bezterminowo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. W pozostałych sytuacjach – do ukończenia przez osobę uprawnioną 18. roku życia lub 25. roku życia, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej.
Kolejnym istotnym warunkiem do otrzymania świadczeń jest spełnianie kryterium dochodowego.
W okresie świadczeniowym trwającym od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r. dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie powinien przekroczyć kwoty 800 zł.
Świadczenia nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej;
Krok 2: skompletuj potrzebne dokumenty
Poza wnioskiem potrzebne będą również zaświadczenia lub oświadczenia, dokumentujące m.in. wysokość dochodu, uczęszczanie do szkoły czy bezskuteczność egzekucji. Są nimi w szczególności:
- zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach w przypadku dochodów innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
- zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
- odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
- orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
- oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
- informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą,
- dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu;
- inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego będącego przedmiotem wniosku.
Krok 3: złóż wniosek wraz z dokumentami
Wniosek oraz odpowiednie dokumenty składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Tam też można pobrać formularz wniosku.
O świadczenia można wnioskować również elektronicznie za pośrednictwem portalu Emp@tia.
Od 1 lipca 2019 r. będzie można składać wnioski drogą elektroniczną, od 1 sierpnia 2019 r. – w formie papierowej w urzędzie lub pocztą.
Warto pamiętać o tym, iż Informacje przedstawione we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Świadczenia wypłacane są w okresach miesięcznych.
Od daty złożenia wniosku, uzależniony jest termin wypłaty pierwszych świadczeń.
Terminy wypłaty świadczeń z wyrównaniem za poprzednie miesiące
Termin złożenia wniosku |
Termin wypłaty świadczeń |
od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 r. |
do 31 października 2019 r. (za październik) |
od 1 do 30 września 2019 r. |
do 30 listopada 2019 r. (za październik, listopad) |
od 1 do 31 października 2019 r. |
do 31 grudnia 2019 r. (za październik, listopad, grudzień) |
Świadczenia bez wyrównania (wypłacane są od miesiąca złożenia wniosku)
Jeżeli wniosek zostanie złożony od 1 do 3 listopada 2019 r., to wypłata świadczeń powinna nastąpić do 31 stycznia 2020 r. Późniejsze złożenie wniosku, do końca stycznia 2020 r. będzie skutkowało wypłatą świadczeń do końca lutego 2020 r.
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat