Nienależnie pobrane alimenty
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy alimenty z funduszu są nienależnie pobrane?
Przypadki nienależnie pobranych świadczeń wskazuje art. 2 ust. 7 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zgodnie z nią alimenty są pobrane nienależnie:
REKLAMA
- pomimo zaistnienia okoliczności, które powodują ustanie lub wstrzymanie wypłaty świadczenia w całości lub w części;
- gdy są przyznane w sytuacji świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenie;
- gdy wypłacono je bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli stwierdzono nieważność decyzji przyznającej świadczenie albo w wyniku wznowienia postępowania uchylono decyzję przyznającą świadczenie i odmówiono prawa do świadczenia;
- jeśli są wypłacone, gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała alimenty,
- gdy wypłacone są od dnia, w którym osoba stała się uprawniona do świadczeń w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, do dnia wydania decyzji o uchyleniu decyzji przyznającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba, że zostały zwrócone zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Nienależnie pobrane świadczenia podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami.
Zobacz również: Czy można pobierać jednocześnie alimenty od rodzica i z funduszu?
Pamiętajmy, iż kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami ustalone ostateczną decyzją podlegają potrąceniu z bieżąco wypłacanych świadczeń z funduszu.
W przypadku ustalenia, iż wypłacone świadczenia podlegają zwrotowi, mamy prawo wnioskować o ich umorzenie w całości lub w części, o odroczenie terminu ich płatności lub o rozłożenie na raty. Wójt (burmistrz, prezydent miasta lub marszałek województwa) przychyli się do naszej prośby, jeżeli zachodzą ku temu szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodziny.
Odroczenie, umorzenie czy rozłożenie na raty należności przerywa bieg terminu ich przedawnienia.
Przedawnienie należności
Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od dnia, w którym decyzja je ustalająca stała się ostateczna.
Po upływie 10 lat od pobrania nienależnie pobranych świadczeń, nie wydaje się decyzji o ich zwrocie.
Zobacz również serwis: Alimenty
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat