Fundusz Alimentacyjny - kompendium
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do świadczeń z funduszu?
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w razie bezskuteczności egzekucji. Mówimy o niej wówczas, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Fundusz Alimentacyjny
Alimenty z funduszu przysługują do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Gdy zaś dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej - do ukończenia 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności - świadczenia z funduszu przysługują bezterminowo.
Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?
Zobacz również: Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA
Alimenty od rodzica a fundusz
Należy pamiętać, iż nie jest możliwe pobieranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, gdy otrzymujemy alimenty od rodzica. W takiej sytuacji pobrane świadczenia z gminy mogą zostać uznane za świadczenia nienależne.
Zobacz również: Czy można pobierać jednocześnie alimenty od rodzica i z funduszu?
Co z dochodem?
Świadczenie otrzymamy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 zł.
Zobacz również: Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dochody rolnicze i pozarolnicze sumuje się
W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba składająca wniosek jest obowiązana do natychmiastowego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia.
Zobacz również: Utrata pracy a alimenty z funduszu
W przypadku utraty przez członka rodziny dochodu od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu. Do wniosku o świadczenia z funduszu należy zatem dołączyć dokument potwierdzający taką utratę dochodu.
Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny - dochód utracony
W sytuacji uzyskania przez członka rodziny dochodu po roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń, do dochodu rodziny dodaje się miesięczną kwotę dochodu uzyskanego przez członka rodziny (o ile dochód ten osoba otrzymuje w dniu ustalania prawa do świadczeń).
Zobacz również: Gdy zmieni się sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego
Wniosek
Aby uzyskać świadczenie z funduszu, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny 2011/2012
Co z dłużnikiem alimentacyjnym?
Organ właściwy (czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta) może zobowiązać dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się jako bezrobotny. Gdy dłużnik odmawia zarejestrowania się w urzędzie pracy lub złożenia oświadczenia majątkowego lub też nie podejmuje pracy, gmina składa wniosek o ściganie za przestępstwo niealimentacji oraz kieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy.
Zobacz również: W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA