Pomoc uprawnionym do alimentów-założenia projektu

Założenia projektu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zostały przyjęte przez Radę Ministrów w dniu 13 lipca 2010 r.

Celem projektowanej regulacji jest wprowadzenie zmian uwzględniających wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 września 2009 r. (sygn. akt P 46/07) uznający zatrzymywanie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym za sprzeczne z Konstytucją.

Założenia przewidują, że nadal możliwe będzie zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego. Jednakże wprowadzone zostaną nowe rozwiązania w procedurze zatrzymywania prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego przez wprowadzenie trybu
odwoławczego oraz realizację zasady proporcjonalności.

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują odwołania w sytuacji, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy. Dłużnik alimentacyjny nie może kwestionować zasadności takiego wniosku.


Ponadto wszyscy dłużnicy alimentacyjni traktowani są jednakowo bez względu na ich sytuację osobistą i prawo jazdy jest im zatrzymywane wobec spełnienia przez nich takich samych warunków. Takie sztywne kryteria nie uwzględniają m.in. długości okresu bezskuteczności egzekucji, czy chociażby faktu korzystania przez dłużnika alimentacyjnego z prawa jazdy przy wykonywaniu przez niego pracy, z której dochodu może toczyć się egzekucja. Wobec tego środek ten należało złagodzić, z uwzględnieniem zasady proporcjonalności. Prawo jazdy zatrzymywane będzie po spełnieniu dodatkowego warunku –
w przypadku powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jest to taki sam okres, po którego upływie komornik składa, w myśl art. 1086 § 4 k.p.c., wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Zobacz: Kodeks Postępowania Cywilnego


Informacja na temat podejmowanych działań wobec dłużników alimentacyjnych w postaci kierowania wniosków o zatrzymanie prawa jazdy.
W okresie pierwszego pełnego roku funkcjonowania ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tj. w 2009 r.), w poszczególnych jego kwartałach, zauważalny był systematyczny wzrost stopy zwrotu przez dłużników kwot należności z tytułu wypłaconych osobom uprawnionym świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także wzrost kwot zwracanych należności. Wartość tego wskaźnika wzrosła z 10,68% (27,9 mln zł) w I kwartale 2009 r. do 13,40% (36,6 mln zł) w IV kwartale 2009 r.. Ogółem w 2009 r. stopa zwrotu przez dłużników kwot należności z tytułu wypłaconych osobom uprawnionym świadczeń z funduszu alimentacyjnego wyniosła 12,23% (134,6 mln zł).
Odnosząc się natomiast do danych na temat liczby działań wobec dłużników alimentacyjnych polegających na zwróceniu się przez organ właściwy dłużnika z wnioskiem do starosty o zatrzymanie dłużnikowi prawa jazdy, informuję że ogółem w 2009 r. organy właściwe skierowały do starostów 37.791 takich wniosków. Jednocześnie wpłynęło do starostów 3.158 wniosków o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, co oznacza, że dłużnik podjął współpracę z gminą w celu wywiązania się ze swoich zobowiązań. Według danych samorządów gmin w co najmniej 740 przypadkach było to wyłącznym efektem zatrzymania
prawa jazdy.

Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego

Zatem, jak wynika z przedstawionych powyżej danych, stosowanie instrumentu oddziaływania na dłużników w postaci kierowania do starosty wniosku o zatrzymanie prawa jazdy ma wpływ na wzrost ściągalności należności od dłużników
alimentacyjnych.

Po ogłoszeniu wyroku TK spadła liczba zatrzymanych praw jazdy (IV kw. 2009 r.). Jeżeli tendencja ta się utrzyma w 2010 r. może to mieć odzwierciedlenie w zakładanym wzroście ściągalności świadczeń z FA lub nawet obniżeniu tego wskaźnika.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...