Co z prawem jazdy dłużnika alimentacyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
Takie zmiany proponuje resort pracy i polityki społecznej. Potrzeba uregulowania kwestii zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym powstała po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dotychczas stosowana procedura jest niezgodna z Konstytucją (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 września 2009 r., sygn. akt P 46/07).
REKLAMA
Komu starosta nie zatrzyma prawa jazdy
Według nowych zasad gmina wystąpi do starosty o zatrzymanie dłużnikowi alimentacyjnemu prawa jazdy, jeżeli zostanie spełniony dodatkowy warunek, to znaczy, gdy dłużnik zalega z płatnością za okres co najmniej 6 miesięcy.
Nie zostanie zatrzymane prawo jazdy rodzicowi, który choćby częściowo wywiąże się ze zobowiązań alimentacyjnych. Chodzi tu o miesięczne płacenie alimentów w wysokości co najmniej 30 procent przez okres minimum 6 miesięcy.
W okresie od stycznia do września 2009 r. skierowano 32.922 wnioski o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, z czego zwrócono 2.319.
Decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od alimentacji
W sytuacji, gdy dyscyplinowany przez gminę rodzic odmawia przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego lub złożenia oświadczenia majątkowego, nie chce zarejestrować się w urzędzie pracy lub bez uzasadnionej przyczyny odmawia podjęcia proponowanego przez urząd zatrudnienia, stażu czy wykonywania robót interwencyjnych, nastąpi wszczęcie wobec niego postępowania administracyjnego, o którym zostanie on poinformowany.
Następnym krokiem jest wydanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta decyzji administracyjnej „o uznaniu dłużnika za uchylającego się od alimentacji”.
Zobacz również serwis: Prawo na drodze
Odwołanie od decyzji
Od decyzji tej dłużnik będzie mógł odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.
Kolegium rozpatrzy zasadność wydania takiej decyzji na podstawie zebranego przez urząd gminy materiału dowodowego.
Dopiero gdy decyzja stanie się ostateczna lub prawomocna gmina skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy oraz wniosek do prokuratora o ściganie przestępstwa uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.
Dotychczas gminy kierowały takie wnioski do starosty bezpośrednio po odmowie przez dłużnika podjęcia pracy lub przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego.
Zgodnie z proponowanymi zmianami w sytuacji, gdy odpadnie przyczyna zatrzymania, dłużnikowi zostanie zwrócony jego dokument. Oznacza to na przykład, że gmina wystąpi do starosty o zwrot prawa jazdy dłużnikowi, jeżeli ten podda się przeprowadzeniu wywiadu alimentacyjnego, czego wcześniej odmawiał.
Zobacz również serwis: Alimenty
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA