Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2010/2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
W założeniu Fundusz Alimentacyjny ma pomóc ubogim, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.
REKLAMA
Uprawnieni do świadczeń
REKLAMA
O alimenty z Funduszu Alimentacyjnego może ubiegać się osoba, która jest uprawniona do otrzymywania alimentów, ale egzekucja ich od osoby zobowiązanej okaże się bezskuteczna. Zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów o bezskuteczności egzekucji mówimy wówczas, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań. Egzekucja bezskuteczna ma również miejsce wówczas, gdy dłużnik alimentacyjny przebywa za granicą i niemożliwe jest wszczęcie lub prowadzenie przeciwko niemu egzekucji.
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia. Świadczenia może pobierać również osoba starsza do ukończenia przez nią 25. roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub w szkole wyższej. Niepełnosprawni posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzymują świadczenia bezterminowo.
Zobacz również serwis: Fundusz alimentacyjny
REKLAMA
Z możliwości pobierania świadczeń alimentacyjnych z funduszu wyłączone są osoby, które przebywają w instytucji, zapewniającej im całodobowe utrzymanie (np. internat prowadzony przez instytucję charytatywną czy kościelną). Alimentów nie otrzyma również dziecko pozostające pod opieką rodziców zastępczych. Okolicznością powodującą utratę możliwości otrzymania świadczeń jest zawarcie związku małżeńskiego. Podobnie jest w przypadku osoby pełnoletniej, która posiada własne dziecko.
Powodem wyłączenia tych osób od możliwości pobierania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest fakt, iż mają one zapewnione źródło utrzymania. W orzecznictwie podkreśla się, iż osobą uprawnioną do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest dziecko małoletnie lub pełnoletnie, które nie jest ekonomicznie samodzielne ze względu na wiek lub kontynuowanie nauki, bądź ze względu na znaczny stopień niepełnosprawności, dla której dłużnikiem alimentacyjnym jest w pierwszej kolejności jest rodzic (wyrok NSA w Gliwicach z dnia 16 lipca 2009 r., IV SA/GL 77/09).
Należy pamiętać, iż alimenty z funduszu przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 złotych .
Niezbędne dokumenty
Do ubiegania się o przyznanie alimentów z funduszu niezbędne jest złożenie wniosku. Powinna to zrobić osoba uprawniona, a gdy osoba uprawnioną jest dziecko – jego przedstawiciel ustawowy. Formularze wniosku otrzymamy w gminie. Tam również należy złożyć wypełniony formularz. Właściwą do złożenia wniosku jest gmina, w której zamieszkuje osoba uprawniona do alimentów.
Wniosek zawiera dane dotyczące członków rodziny, oświadczenie o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich informacji niezbędnych do prowadzenie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu, a także oświadczenie o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia, dokumentujące wysokość dochodu rodziny tj. zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów. Załącznikiem jest także zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych .
Należy pamiętać o złożeniu innych niezbędnych dokumentów, takich jak: odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty lub odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej zawartej przed mediatorem. Do wniosku dołączamy również: dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej (np. akt urodzenia), orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub do szkoły wyższej
Wypłata świadczeń
Jeżeli osoba uprawniona złoży wniosek do 31 sierpnia, wypłata świadczeń nastąpi do 31 października. W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami w terminie od 1 września do 31 października, wypłata świadczeń za październik nastąpi do dnia 30 listopada.
Kwota przyznanych alimentów z funduszu na jedno dziecko odpowiada wysokości ustalonych alimentów, nie może jednak przekraczać 500 złotych miesięcznie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
- Rozporządzenie ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat