Gdy zmieni się sytuacja finansowa uprawnionego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego
REKLAMA
REKLAMA
Fundusz Alimentacyjny
Ideą Funduszu Alimentacyjnego jest pomoc osobom w trudnej sytuacji finansowej, które są zmuszone samotnie wychowywać dziecko, a drugi rodzic w tym czasie uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Fundusz z różnym skutkiem usiłuje odzyskać pieniądze od dłużników alimentacyjnych, ale w międzyczasie aby zabezpieczyć byt materialny dziecka wypłaca zasądzone przez sąd alimenty, jednak kwota wypłacanych alimentów przez Fundusz Alimentacyjny nie przekracza 500 zł.
REKLAMA
Podjęcie pracy przez pobierającego alimenty
Gdy uprawniony do alimentów rozpocznie pracę zarobkową lub uzyska nowe dochody, powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie gminę. Ta powinna prześwietlić sytuację finansową uprawnionego dotąd do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Jeżeli po podjęciu pracy dochody takiej osoby rosną i przekraczają kwotę 725 zł na członka rodziny, to tej osobie nie przysługują już pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego.
Zobacz: Egzekucja alimentów
Co grozi za zatajenie dochodów
Ukrywając dochody należy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Pieniądze nienależnie pobrane należy zwrócić gminie wraz z odsetkami. Niejednokrotnie później wypłacane świadczenia mogą być pomniejszone o kwotę zaległości wraz z odsetkami i w rezultacie uprawniony do świadczenia otrzymuje je tylko w części.
Osoby pobierające świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego często zapominają o podstawowych obowiązkach. Nie informują oni komornika o powiększeniu się rodziny, czy tez o fakcie zakończenia edukacji przez pełnoletniego podopiecznego funduszu.
Zobacz serwis: Fundusz alimentacyjny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA