Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku

Wioleta Matela Marszałek
Adwokat, dziennikarz, redaktor, autorka wielu publikacji prasowych o tematyce prawnej. Z Grupą INFOR związana od 2010 r. Współtworzyła portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Obecnie w Infor.pl zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi m.in. prawa rodzinnego, gospodarczego, karnego, administracyjnego. W czasach studenckich współpracowała z akademickim radiem.
rozwiń więcej
Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku/Fot. Shutterstock / fot.Shutterstock
Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć jeszcze w 2021 roku. Jak będzie działał? Czy obejmie dłużników alimentacyjnych? Oto najważniejsze informacje.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – od kiedy?

Przepisy dotyczące uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych wejdą w życie 1 lipca 2021 r.

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma być źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub takich, wobec których bezskuteczna egzekucja została umorzona.

W rejestrze zostaną ujawnione m.in. informacje o osobach, wobec których były lub są prowadzone postępowania restrukturyzacyjne czy upadłościowe.

Dotyczy to zarówno osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.

Podobnie w przypadku osób, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika lub sąd, gdy egzekucja nie uzyska sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Rejestr będzie również zawierał informacje o wspólnikach osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, jeżeli przykładowo ogłoszono upadłość spółki.

To tylko niektóre z informacji, które mają się w nim znaleźć. Pełny katalog znajduje się w art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – alimenty

Warto pamiętać, iż w Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdą się również informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Informacje te będą obejmowały następujące dane:

  • imię i nazwisko;
  • numer PESEL, a w przypadku jego braku – inne dane umożliwiające jednoznaczną identyfikację (np. numer paszportu)
  • wskazanie tytułu wykonawczego albo podstawy prawnej powstania należności;
  • sygnaturę akt sprawy;
  • rodzaj wierzytelności;
  • datę ukończenia postępowania egzekucyjnego;
  • datę spłaty całości wierzytelności w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Powyższe dane ma zamieszczać niezwłocznie w rejestrze komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne. W przypadku gdy komornik nie prowadzi postępowania egzekucyjnego, zrobi to organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Dane dłużnika automatycznie przestaną być ujawniane po upływie 7 lat od dnia:

  • zamieszczenia informacji o ukończeniu postępowania egzekucyjnego lub
  • informacji o spłacie całości wierzytelności (w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów).

Krajowy Rejestr Zadłużonych – jak działa?

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma działać w systemie teleinformatycznym. Rejestr będzie jawny. Zgodnie z ustawą każdy będzie mógł zapoznać się z danymi ujawnionymi w Rejestrze oraz danymi objętymi treścią obwieszczeni za pośrednictwem Internetu.

Jak sprawdzić dłużnika w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?

Kryteria wyszukiwania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych określi rozporządzenie, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej wyszukiwanie będzie odbywało się za pomocą numeru PESEL, numeru NIP albo sygnatury sprawy.

Kryterium wyszukiwania w stosunku do osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, ma pełnić imię i nazwisko, firma, numer PESEL, numer NIP albo sygnatura akt sprawy.

Dla podmiotów niebędących osobami fizycznymi będzie to nazwa lub firma, numer w KRS, numer NIP albo sygnatura sprawy.

Jeżeli dane będą dotyczyły składnika i stanu masy upadłości, to kryterium wyszukiwania będzie rozszerzone o typ składnika masy upadłości, część opisu bądź nazwy składnika masy upadłości, wartość oszacowania, status składnika masy upadłości, numer składnika masy upadłości ze spisu inwentarza oraz wskazanie podmiotu pełniącego funkcję syndyka masy upadłości.

Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w stosunku do osób fizycznych, będących dłużnikami alimentacyjnymi będzie numer PESEL.

Co w przypadku braku numeru PESEL? Dla takich sytuacji przewidziano możliwość wyszukiwania w oparciu o numer paszportu i oznaczenie państwa wystawiającego paszport albo numer karty pobytu albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.

Gdy zaś podmiot niebędący osobą fizyczną nie będzie posiadał numeru KRS, to inną daną umożliwiającą identyfikację będzie numer w zagranicznym rejestrze albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.

Krajowy Rejestr Zadłużonych - strona

Informację o adresie internetowy, pod którym dostępny będzie rejestr zamieści Minister Sprawiedliwości w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych Dz. U. z 2019 r., poz. 55);

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu zamieszczania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, sposobu przetwarzania i ujawniania danych zawartych w Rejestrze, a także trybu i sposobu przetwarzania oraz przekazywania danych zgromadzonych w Rejestrze do badań naukowych oraz do celów statystycznych (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...