REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku

Wioleta Matela Marszałek
Adwokat, dziennikarz, redaktor, autorka wielu publikacji prasowych o tematyce prawnej. Z Grupą INFOR związana od 2010 r. Współtworzyła portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Obecnie w Infor.pl zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi m.in. prawa rodzinnego, gospodarczego, karnego, administracyjnego. W czasach studenckich współpracowała z akademickim radiem.
Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku/Fot. Shutterstock
Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku/Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć jeszcze w 2021 roku. Jak będzie działał? Czy obejmie dłużników alimentacyjnych? Oto najważniejsze informacje.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – od kiedy?

Przepisy dotyczące uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych wejdą w życie 1 lipca 2021 r.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma być źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub takich, wobec których bezskuteczna egzekucja została umorzona.

W rejestrze zostaną ujawnione m.in. informacje o osobach, wobec których były lub są prowadzone postępowania restrukturyzacyjne czy upadłościowe.

Dotyczy to zarówno osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.

Podobnie w przypadku osób, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika lub sąd, gdy egzekucja nie uzyska sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestr będzie również zawierał informacje o wspólnikach osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, jeżeli przykładowo ogłoszono upadłość spółki.

To tylko niektóre z informacji, które mają się w nim znaleźć. Pełny katalog znajduje się w art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – alimenty

Warto pamiętać, iż w Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdą się również informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Informacje te będą obejmowały następujące dane:

  • imię i nazwisko;
  • numer PESEL, a w przypadku jego braku – inne dane umożliwiające jednoznaczną identyfikację (np. numer paszportu)
  • wskazanie tytułu wykonawczego albo podstawy prawnej powstania należności;
  • sygnaturę akt sprawy;
  • rodzaj wierzytelności;
  • datę ukończenia postępowania egzekucyjnego;
  • datę spłaty całości wierzytelności w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Powyższe dane ma zamieszczać niezwłocznie w rejestrze komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne. W przypadku gdy komornik nie prowadzi postępowania egzekucyjnego, zrobi to organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Dane dłużnika automatycznie przestaną być ujawniane po upływie 7 lat od dnia:

  • zamieszczenia informacji o ukończeniu postępowania egzekucyjnego lub
  • informacji o spłacie całości wierzytelności (w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów).

Krajowy Rejestr Zadłużonych – jak działa?

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma działać w systemie teleinformatycznym. Rejestr będzie jawny. Zgodnie z ustawą każdy będzie mógł zapoznać się z danymi ujawnionymi w Rejestrze oraz danymi objętymi treścią obwieszczeni za pośrednictwem Internetu.

Jak sprawdzić dłużnika w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?

Kryteria wyszukiwania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych określi rozporządzenie, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej wyszukiwanie będzie odbywało się za pomocą numeru PESEL, numeru NIP albo sygnatury sprawy.

Kryterium wyszukiwania w stosunku do osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, ma pełnić imię i nazwisko, firma, numer PESEL, numer NIP albo sygnatura akt sprawy.

Dla podmiotów niebędących osobami fizycznymi będzie to nazwa lub firma, numer w KRS, numer NIP albo sygnatura sprawy.

Jeżeli dane będą dotyczyły składnika i stanu masy upadłości, to kryterium wyszukiwania będzie rozszerzone o typ składnika masy upadłości, część opisu bądź nazwy składnika masy upadłości, wartość oszacowania, status składnika masy upadłości, numer składnika masy upadłości ze spisu inwentarza oraz wskazanie podmiotu pełniącego funkcję syndyka masy upadłości.

Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w stosunku do osób fizycznych, będących dłużnikami alimentacyjnymi będzie numer PESEL.

REKLAMA

Co w przypadku braku numeru PESEL? Dla takich sytuacji przewidziano możliwość wyszukiwania w oparciu o numer paszportu i oznaczenie państwa wystawiającego paszport albo numer karty pobytu albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.

Gdy zaś podmiot niebędący osobą fizyczną nie będzie posiadał numeru KRS, to inną daną umożliwiającą identyfikację będzie numer w zagranicznym rejestrze albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.

Krajowy Rejestr Zadłużonych - strona

Informację o adresie internetowy, pod którym dostępny będzie rejestr zamieści Minister Sprawiedliwości w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych Dz. U. z 2019 r., poz. 55);

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu zamieszczania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, sposobu przetwarzania i ujawniania danych zawartych w Rejestrze, a także trybu i sposobu przetwarzania oraz przekazywania danych zgromadzonych w Rejestrze do badań naukowych oraz do celów statystycznych (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA