Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku
REKLAMA
REKLAMA
Krajowy Rejestr Zadłużonych – od kiedy?
Przepisy dotyczące uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych wejdą w życie 1 lipca 2021 r.
REKLAMA
Krajowy Rejestr Zadłużonych
Krajowy Rejestr Zadłużonych ma być źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub takich, wobec których bezskuteczna egzekucja została umorzona.
W rejestrze zostaną ujawnione m.in. informacje o osobach, wobec których były lub są prowadzone postępowania restrukturyzacyjne czy upadłościowe.
Dotyczy to zarówno osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.
Podobnie w przypadku osób, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika lub sąd, gdy egzekucja nie uzyska sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
Rejestr będzie również zawierał informacje o wspólnikach osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, jeżeli przykładowo ogłoszono upadłość spółki.
To tylko niektóre z informacji, które mają się w nim znaleźć. Pełny katalog znajduje się w art. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Krajowy Rejestr Zadłużonych – alimenty
Warto pamiętać, iż w Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdą się również informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Informacje te będą obejmowały następujące dane:
- imię i nazwisko;
- numer PESEL, a w przypadku jego braku – inne dane umożliwiające jednoznaczną identyfikację (np. numer paszportu)
- wskazanie tytułu wykonawczego albo podstawy prawnej powstania należności;
- sygnaturę akt sprawy;
- rodzaj wierzytelności;
- datę ukończenia postępowania egzekucyjnego;
- datę spłaty całości wierzytelności w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.
Powyższe dane ma zamieszczać niezwłocznie w rejestrze komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne. W przypadku gdy komornik nie prowadzi postępowania egzekucyjnego, zrobi to organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.
Dane dłużnika automatycznie przestaną być ujawniane po upływie 7 lat od dnia:
- zamieszczenia informacji o ukończeniu postępowania egzekucyjnego lub
- informacji o spłacie całości wierzytelności (w przypadku ich zgłoszenia przez organ, który wypłacił świadczenia przyznawane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów).
Krajowy Rejestr Zadłużonych – jak działa?
Krajowy Rejestr Zadłużonych ma działać w systemie teleinformatycznym. Rejestr będzie jawny. Zgodnie z ustawą każdy będzie mógł zapoznać się z danymi ujawnionymi w Rejestrze oraz danymi objętymi treścią obwieszczeni za pośrednictwem Internetu.
Jak sprawdzić dłużnika w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?
Kryteria wyszukiwania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych określi rozporządzenie, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej wyszukiwanie będzie odbywało się za pomocą numeru PESEL, numeru NIP albo sygnatury sprawy.
Kryterium wyszukiwania w stosunku do osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, ma pełnić imię i nazwisko, firma, numer PESEL, numer NIP albo sygnatura akt sprawy.
Dla podmiotów niebędących osobami fizycznymi będzie to nazwa lub firma, numer w KRS, numer NIP albo sygnatura sprawy.
Jeżeli dane będą dotyczyły składnika i stanu masy upadłości, to kryterium wyszukiwania będzie rozszerzone o typ składnika masy upadłości, część opisu bądź nazwy składnika masy upadłości, wartość oszacowania, status składnika masy upadłości, numer składnika masy upadłości ze spisu inwentarza oraz wskazanie podmiotu pełniącego funkcję syndyka masy upadłości.
Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w stosunku do osób fizycznych, będących dłużnikami alimentacyjnymi będzie numer PESEL.
REKLAMA
Co w przypadku braku numeru PESEL? Dla takich sytuacji przewidziano możliwość wyszukiwania w oparciu o numer paszportu i oznaczenie państwa wystawiającego paszport albo numer karty pobytu albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.
Gdy zaś podmiot niebędący osobą fizyczną nie będzie posiadał numeru KRS, to inną daną umożliwiającą identyfikację będzie numer w zagranicznym rejestrze albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.
Krajowy Rejestr Zadłużonych - strona
Informację o adresie internetowy, pod którym dostępny będzie rejestr zamieści Minister Sprawiedliwości w Biuletynie Informacji Publicznej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych Dz. U. z 2019 r., poz. 55);
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu zamieszczania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, sposobu przetwarzania i ujawniania danych zawartych w Rejestrze, a także trybu i sposobu przetwarzania oraz przekazywania danych zgromadzonych w Rejestrze do badań naukowych oraz do celów statystycznych (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat