Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?
REKLAMA
REKLAMA
Ochrona interesu osoby uprawnionej do alimentów
Artykuł 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ukierunkowany jest ku ochronie usprawiedliwionego interesu osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów, ale nie w takim stopniu, który w ogóle nie liczy sie z położeniem zobowiązanego.
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez żadnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia (to nie tylko rozwiązanie umowy o pracę przez zobowiązanego, ale też przez zakład pracy z winy zobowiązanego) lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.
Termin trzech lat liczy się wstecz od daty wniesienia pozwu o alimenty albo o rozwód/separację lub wszczęcia każdego innego postępowania mającego zaspokoić potrzeby uprawnionego do alimentów.
Roszczenia przysługujące wierzycielowi
Osoba uprawniona, aby uzyskać zaspokojenie z majątku będzie musiała skorzystać z określonych roszczeń , które umożliwią skierowanie egzekucji do przedmiotu zbycia. Skutek ten można osiągnąć poprzez określone roszczenia a mianowicie:
Zobacz: Jakie nazwisko dla dziecka?
REKLAMA
- skargę pauliańską – w sytuacji, gdy zobowiązany dokonał czynności prawnej z pokrzywdzeniem uprawnionego, np. sprzedaży, darowizny rzeczy przez co stał się niewypłacalny całkowicie lub częściowo i osoba trzecia uzyskała w następstwie tej czynności korzyść majątkową.
- w sytuacji, gdy zobowiązany zawarł umowę, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym spełnianie roszczeń alimentacyjnych uprawniony w ciągu roku od jej zawarcia może żądać na podstawie art. 59 Kodeksu cywilnego uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do siebie o ile strony umowy o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna (darowizna).
- w sytuacji, gdy zobowiązany odrzucił spadek z pokrzywdzeniem uprawnionego do alimentów, ten może na podstawie art. 1024 Kodeksu cywilnego w ciągu 6 miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o tym fakcie, lecz nie później nie później niż w terminie 3 lat od złożenia oświadczenia o odrzuceniu wnieść do sądu powództwo o uznanie powództwa za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika.
Możliwość skorzystania z art. 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wobec skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności musi pozostawać w ścisłej zależności od konkretnego stanu faktycznego. Z reguły przepis ten nie będzie miał zastosowania w wypadkach skazań za przestępstwa nieumyślne.
Wyłączone jest także jego stosowanie w odniesieniu do zdarzeń sprzed trzech lat w stosunku do daty rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności przez osobę zobowiązaną.
Zadaj pytanie: Forum prawników
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat