Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie Konwencji Nowojorskiej
REKLAMA
Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.
REKLAMA
Stosuje się ją we wszystkich przypadkach, kiedy uchylający się od płacenia alimentów rodzic zamieszkuje w Belgii. Utrudnienia w przeprowadzeniu tej procedury mogą polegać na ustaleniu adresu dłużnika. W praktyce bez takiej wiedzy dochodzenie świadczeń alimentacyjnych za granicą jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe. O pomoc w ustaleniu aktualnego adresu dłużnika można zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Poniżej zamieszczamy adres i numer telefonu Wydziału Konsularnego:
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli
Rue des Francs 28
1040 Etterbeek Bruxelles
Belgique
Tel.
centrala (czynna całą dobę): 00 32 2 73 90 100 lub 101
sekretariat WK (codziennie od 8.30 do 16.30): 00 32 2 73 90 121
fax. 00 32 2 73 64 459 lub 73 60 464
e-mail : bebruamb3@msz.gov.pl
Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?
Pierwszym krokiem jest złożenie do sądu w Polsce wniosku o przesłanie do sądu w kraju pobytu dłużnika alimentacyjnego dokumentów upoważniających ten sąd do przeprowadzenia egzekucji.
Wniosek składamy w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. W sądzie można również otrzymać wzór wniosku.
Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, obywatelstwo i zawód lub zajęcie uprawnionego, jak również w zależności od konkretnego przypadku nazwisko i adres jego ustawowego przedstawiciela;
- imię i nazwisko zobowiązanego; nadto, jeżeli uprawniony posiada co do tego wiadomości, adresy zobowiązanego z ostatnich pięciu lat, jego datę urodzenia, obywatelstwo, i zawód lub zajęcie;
- bliższe dane dotyczące podstaw, na których opiera się roszczenie, rodzaju i wysokości żądanych świadczeń alimentacyjnych oraz inne mające znaczenie dane, dotyczące na przykład stosunków majątkowych i rodzinnych uprawnionego i zobowiązanego.
Do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo dla organu zagranicznego do działania w zastępstwie uprawnionego.
Od wniosku nie pobiera się opłat.
Rozporządzenia unijne
Alimentów z zagranicy można dochodzić także na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie w stosunku do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii i w odniesieniu do wyroków wydanych po dniu 1 marca 2002 roku. Zgodnie z rozporządzeniem, posiadając wyrok zasądzający alimenty wydany w jednym kraju członkowskim UE, można starać się o jego egzekucję bezpośrednio w kraju, w którym przebywa dłużnik alimentacyjny. W tym przypadku również konieczne jest wskazanie adresu zamieszkania lub przynajmniej miejsca zatrudnienia dłużnika za granicą. Trudność tej procedury polega również na tym, że wniosek do właściwego organu państwa obcego należy złożyć w języku tego państwa. Warto tu zatem skorzystać z pomocy prawnika.
Od czerwca łatwiejsza egzekucja alimentów z zagranicy
Od czerwca 2011 r. mają obowiązywać przepisy rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które zmieniają przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001. Nowe uregulowania mają na celu znaczne ułatwienie egzekucji alimentów z Unii. Egzekucja na podstawie polskiego wyroku po nadaniu mu klauzuli wykonalności w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej będzie przeprowadzana niemal automatycznie bez dodatkowych formalności. Ponadto rodzice dochodzący roszczeń alimentacyjnych w innym państwie na rzecz dzieci do 21 roku życia otrzymają w nim prawo do bezpłatnej pomocy prawnej.
Zobacz również: Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy
Egzekucja alimentów w Belgii
Egzekucja alimentów za granicą odbywa się według prawa obcego. Zgodnie z obowiązującym w Belgii Kodeksem Sądowym egzekucja alimentów dokonywana jest z ruchomości lub nieruchomości dłużnika alimentacyjnego oraz z jego wynagrodzenia za pracę. Ponadto w Belgii istnieje również mechanizm egzekucji uproszczonej. Polega on na możliwości podejmowania przez osobę uprawnioną do świadczeń określonych kwot z przychodów dłużnika.
Podstawa prawna:
Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą (Dz. U. z 1961 r., Nr 17, poz. 87);
Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych;
Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.
Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat