Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Przemysław Milczek
rozwiń więcej
Nowelizacja spowoduje, że orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie UE, będą mogły być niemal natychmiast wykonywane w pozostałych państwach unii.
Wchodzące w życie w przyszłym roku przepisy mają ułatwić egzekucję roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Będą one również lepiej chronić osoby, wobec których wydano wadliwe orzeczenia alimentacyjne.

Nowelizacja

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego umożliwi pełne stosowanie w naszym kraju rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Rozporządzenie ze swej istoty jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich, a więc omawianie przepisy jedynie uzupełniają krajowe regulacje przystosowując je do nowego stanu prawnego.

Zobacz też: Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy

Treść

Nowelizacja spowoduje, że orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie Unii Europejskiej, a także pochodzące z tych państw i w nich wykonalne ugody sądowe i dokumenty urzędowe w sprawach alimentacyjnych, będą mogły być niemal natychmiast wykonywane w pozostałych państwach, jeśli zostaną zaopatrzone w klauzulę wykonawczą. Klauzulę taką będzie nadawał sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika, a jeżeli tej właściwości nie można ustalić – sąd rejonowy, w którego okręgu ma być wszczęta egzekucja.

Omawiana regulacja nie stosuje się jednak do orzeczeń, dokumentów urzędowych i ugód sądowych pochodzących z Wielkiej Brytanii. Wykonuje się je w państwach członkowskich po zweryfikowaniu czy nie istnieje jedna z podstaw odmowy wykonania wymienionych w art. 24 omawianego rozporządzenia. W Polsce do weryfikacji tej, będzie stosować się przepisy art. 1150-1152 Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące stwierdzania wykonalności w naszym kraju zagranicznych orzeczeń.

Z drugiej strony dłużnicy, wobec których wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie wadliwych orzeczeń alimentacyjnych będą skuteczniej chronieni. To sąd, a nie jak wcześniej organ egzekucyjny, będzie decydował o tym czy zawieszono wykonalność orzeczenia, ugody sądowej, lub dokumentu urzędowego w sprawie alimentacyjnej, w państwie, z którego pochodzi. Poza tym, gdy będzie istniała przewidziana w przepisach odrębnych przyczyna, sąd będzie mógł uchylić wydany przez siebie, w tej sprawie wyrok.

W nowelizacji pojawiają się też przepisy dotyczące ponownego zbadania orzeczenia wydanego w sprawie alimentacyjnej.

Wejście w życie ustawy jest planowane na 18 czerwca 2011 roku.

Zobacz też serwis: Alimenty na dziecko

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...