Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech
REKLAMA
REKLAMA
Prawo niemieckie przewiduje rozróżnienie między alimentami dla żony na czas rozłąki (tzw. Trennugsunterhalt, § 1361 BGB – niem. Kodeks cywilny) a alimentami po rozwodzie ( tzw. nachehelicher Unterhalt, § 1570 i nast. BGB).
REKLAMA
Alimenty po rozwodzie nie są zatem identyczne z alimentami na czas rozłąki. Roszczenia alimentacyjne na czas rozłąki wygasają w chwili uprawomocnienia się sądowego orzeczenia rozwodowego. Nawet w notarialnej umowie małżeńskiej żona nie może zrezygnować z alimentów na czas rozłąki. Małżonka podczas rozłąki powinna się za tym troszczyć o uregulowanie alimentów jeszcze przed uprawomocnieniem się orzeczenia rozwodowego.
Wysokość alimentów ani na czas rozłąki ani na czas po rozwodzie nie jest ustalona ustawowo.
Zobacz również: Okiem eksperta: Alimenty dla rozwiedzionej żony w Niemczech
REKLAMA
Düsseldorfer Tabelle ( zobacz niżej) określa wysokość alimentów w następujący sposób: Na początku ustalany jest dochód dłużnika alimentacyjnego albo różnica dochodów, jeżeli uprawniony do alimentów też ma własne dochody. Następnie jest dochód albo różnica w dochodach dzielona w stosunku 4/7 do 3/7 na korzyść dłużnika alimentacyjnego. Dłużnikowi alimentacyjnemu pozostaje zatem 4/7 z jego dochodów netto, a uprawniona do alimentów żona otrzymuje 3/7 tych dochodów.
Trzeba też zwrócić uwagę na to, że poszczególne wyższe sądy krajowe (Oberlandesgericht) określają w swoich wytycznych i tabelach nieco odmienne sposoby obliczania wysokości alimentów. Odpowiadają one jednak - przy uwzględnieniu regionalnych różnic - w zasadzie Düsseldorfer Tabelle.
Największe kłopoty sprawia ustalenie wysokości dochodów dłużnika alimentacyjnego i ich dzielenie, jeżeli – a to jest reguła – nie wystarczają one na zaspokojenie wszystkich uprawnionych do alimentów..
Alimenty dla dzieci małoletnich mają - w pełnej wysokości - pierwszeństwo przed wszystkimi innymi uprawnionymi do alimentów.
Dłużnikowi alimentacyjnemu musi pozostać określona suma pieniędzy ( tzw Selbstbehalt).
W stosunku do małoletnich dzieci wynosi ona 950,--€, w stosunku do żony 1150,--€.
Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie pracuje zawodowo, to następuje redukcja tych sum pieniężnych.
Düsseldorfer Tabelle jest wydawana przez Wyższy Sąd Krajowy w Dusseldorf - już od 1962r. - w porozumieniu z innymi wyższymi krajowymi sądami i instytucjami. Ma ona przede wszystkim na celu ujednolicenie orzecznictwa sądowego odnośnie wysokości alimentów. Jest ona co drugi rok aktualizowana. W praktyce ma ona w szczególności "moc ustawy", jeżeli chodzi o ustalanie wysokości alimentów dla dzieci. Jeden z adwokatów napisał już dawno temu, że sądy niemieckie, jeżeli miałyby określać wysokość alimentów dla dzieci Eskimosów, to też stosowałyby Düsseldorfer Tabelle.
Zobacz również serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat