Nowe unijne przepisy alimentacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Liczbę międzynarodowych par żyjących w UE szacuje się na 16 mln, a rocznie dochodzi do 1 mln rozwodów, dlatego coraz więcej rodzin staje wobec konieczności dochodzenia świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy jeden z rodziców żyje za granicą i odmawia pomocy finansowej. Nowe przepisy ustanawiają ogólnounijny system ułatwiający dochodzenie świadczeń alimentacyjnych, tak by rodzice, którzy nie pozostali przy dziecku, nie mogli dłużej uchylać się od swoich zobowiązań.
REKLAMA
Zobacz: Alimenty dla byłego małżonka
REKLAMA
„Interes dziecka musi mieć zawsze priorytet. Przepisy te pozwolą zagwarantować uzyskiwanie przez dzieci finansowego wsparcia w sytuacji, gdy jeden z rodziców mieszka daleko od nich, w innym państwie UE”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości.
Obecnie Europejczycy mogą napotkać problemy, próbując dochodzić zaległych świadczeń na dzieci oraz innych form alimentów od osoby mieszkającej w innym państwie UE, np. gdy małżeństwo rozwodzi się i jeden z małżonków przenosi się za granicę. Może to się wiązać ze znacznymi kosztami dla rodziców i dzieci, zarówno w wymiarze finansowym, jak i psychologicznym. Poza tym rządy muszą często płacić w miejsce uchylających się dłużników.
Nowe przepisy umożliwią obywatelom skuteczne dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w sytuacjach transgranicznych.
W większości przypadków decyzja w sprawie zobowiązań alimentacyjnych w jednym państwie UE będzie możliwa do wyegzekwowania w innym państwie, bez konieczności przeprowadzania żadnego specjalnego postępowania. Przyśpieszy to procedury i pozwoli rodzicom zaoszczędzić pieniądze. Rozporządzenia ustanawia również przepisy dotyczące współpracy między centralnymi organami na rzecz udzielania pomocy w odniesieniu do wniosków o świadczenia alimentacyjne.
Komisja Europejska/AS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat