Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?
REKLAMA
REKLAMA
Pojęcie
REKLAMA
Obowiązek alimentacyjny we Francji jest rozumiany jako wyraz rodzinnej solidarności. Obowiązek ten jest prawnie narzucony i polega na udzielaniu pomocy materialnej niektórym bliskim. Alimenty przyznawane są z uwzględnieniem dwóch elementów: potrzeb uprawnionego do alimentów i majątku dłużnika.
Kto posiada obowiązek alimentacyjny?
Podstawowym obowiązkiem alimentacyjnym we Francji jest obowiązek rodziców wobec dzieci. Głosi on, że rodzice mają obowiązek żywić i utrzymywać swoje dzieci.
Dzieci posiadają obowiązek alimentacyjny wobec rodziców, polegający na wypłacaniu świadczenia swojemu ojcu i matce, którzy znajdują się w niedostatku.
Istnieje również obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami. Jest on jednak ograniczony do konkretnych przypadków. Występuje jedynie wówczas, gdy rozwód został orzeczony wskutek ustania wspólnego pożycia. Przy takim rozwiązaniu małżonek, który wniósł sprawę o rozwód ma obowiązek wypłacania świadczenia alimentacyjnego na rzecz byłego już współmałżonka.
Zobacz: Jak uzyskać alimenty w Anglii?
Oprócz podstawowych obowiązków możemy wyróżnić jeszcze trzy inne. Są to obowiązki małżonków w czasie trwania małżeństwa oraz w trakcie separacji, obowiązek wszystkich wstępnych i zstępnych w linii bezpośredniej (polska linia prosta) oraz obowiązek zięciów i synowych wobec swoich teściów jak również teściów wobec swoich zięciów i synowych.
Do kiedy otrzymuje się alimenty?
Obowiązek alimentacyjny trwa do uzyskania pełnoletności przez dziecko. Może być przedłużony jeżeli dziecko nie może być samodzielne finansowo z powodu pobierania nauki.
Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny pozostałych nim obarczonych, by alimenty były przyznane musi być udowodnione przez osobę obiegająca się o świadczenie, że pozostaje w rzeczywistej potrzebie.
Obowiązek alimentacyjny może polegać na comiesięcznym świadczeniu pieniężnym, bezpośrednim pokrywaniu pewnych kosztów związanych z wychowaniem dziecka jak również może polegać na prawie użytkowania i zamieszkania.
Zobacz serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat