Czy dzieci mają prawo do jednakowych alimentów?
REKLAMA
REKLAMA
Nie
Wysokość alimentów ustala sąd indywidualnie w każdej sprawie. Bierze przy tym pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka uprawnionego do alimentów oraz zarobkowe i majątkowe możliwości osoby zobowiązanej do ich płacenia.
REKLAMA
Usprawiedliwione potrzeby sąd analizuje każdorazowo w każdej sprawie. Bierze przy tym pod uwagę sytuację dziecka, w tym:
- wiek,
- stan zdrowia,
- zdolności i
Zobacz: Jak zabezpieczyć alimenty przed wyjazdem rodzica za granicę?
Na przykład dziecko starsze ma większe usprawiedliwione potrzeby, ponieważ zazwyczaj ponoszone są większe wydatki na jego naukę, jedzenie i ubrania. Natomiast dziecko chore, wymagające leczenia, często przez specjalistów prowadzących prywatne gabinety, zakupu drogich leków oraz przestrzegania odpowiedniej diety, ma większe usprawiedliwione potrzeby niż dziecko zdrowe.
Dlatego nie można domagać się, aby sąd na każde dziecko, mniej więcej w tym samym wieku, zasądził alimenty w takiej samej kwocie.
W dodatku wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać również w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. Na przykład polega to na osobistej trosce o rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, pielęgnacji w chorobie, zapewnieniu mu mieszkania itd. Dlatego sądy z reguły nie ustalają alimentów od tego rodzica, z którym dziecko po rozwodzie pozostaje.
Zobacz serwis: Zmiana i ustanie alimentów
Podstawa prawna: Art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat