REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje?

Joanna Grynfelder
Praktyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami i doradztwie w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i compliance. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Banku Pekao S.A,. monitorując transakcje klientów oraz tworząc zawiadomienia o transakcjach podejrzanych. Brała udział w budowie AML Hub dla Citibank, dostarczającego swoje usługi w 50 krajach. Występowała na międzynarodowych i krajowych wydarzeń poświęconych przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i compliance. Jest członkinią Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.
Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje? /fot. Fotolia
Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia wyliczenia wysokości alimentów w czasie wakacji budzi wątpliwości wśród rodziców, u których dziecko nie ma stałego miejsca zamieszkania, ale spędza z nimi całość lub część wakacji. Wysokość alimentów w trakcie wakacji nie ulega zmianie, a obowiązek alimentacyjny nie wygasa nawet na okres, w którym fundujemy dziecku wakacje z własnej kieszeni.

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci wynika z art. 133 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest on zabezpieczeniem w postaci świadczenia ze strony rodziców dla dziecka nie będącego w stanie utrzymać się samodzielnie. W przypadku orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa sąd określa w wyroku obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci. Wg art. 135 § 2 krio Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.

REKLAMA

Zobacz: Alimenty na dziecko

Wobec powyższego, rodzic, u którego dziecko nie ma miejsca zamieszkania, jest obowiązany uiszczać co miesiąc - na ręce drugiego opiekuna - określoną na podstawie zapotrzebowania na utrzymanie dziecka kwotę.

Zadaj pytanie na FORUM

Wysokość alimentów a okresy wzmożonych wydatków

Wysokość alimentów określa się, zgodnie z art. 135 § 1 krio, w zależności od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W przypadku świadczenia alimentacyjnego na dziecko, należy uwzględnić średnie miesięczne koszty utrzymania małoletniego dziecka. Niektóre miesiące niosą ze sobą więcej wydatków, niż inne, np. wrzesień wiąże się z obowiązkowym zaopatrzeniem dziecka w niezbędną wyprawkę szkolną. Koszty sprawowania opieki nad dzieckiem rosną. Rodzic, z którym zamieszkuje dziecko, musi łożyć więcej pieniędzy na jego utrzymanie, natomiast rodzic płacący alimenty na utrzymanie dziecka wolny jest od dodatkowych wydatków - świadczenie alimentacyjne pozostaje na tym samym poziomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd orzeka wysokość alimentów w stałej kwocie.

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

Jak obliczyć wysokość alimentów?

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie precyzuje, jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko - wszytko zależy od sytuacji rodzinnej oraz stanu faktycznego sprawy. W praktyce, w powództwach o alimenty, często stosuje się wypracowane przez orzecznictwo wzorce wyliczeń – inne dla niemowlęcia, dziecka w wieku przedszkolnym, szkolnym czy nastolatka.

Określenie, w jakiej wysokości każde z rodziców zobowiązane jest do ponoszenia utrzymania i wychowania dziecka, powinno nastąpić przez zasądzenie ustalonej kwoty od tego z rodziców, które nie ma dziecka u siebie, przy czym pozostałe koszty w pieniądzach lub wyrażające się w osobistych staraniach o wychowanie dziecka ponosi drugie z rodziców (orzeczenie SN z 19 marca 1952 r., C 964/51, NP 1952, nr 5, s. 83).

Wysokość alimentów

Alimenty nie mają wakacji

REKLAMA

Rodzic, na którego został nałożony pieniężny obowiązek alimentacyjny, może zaopiekować się dzieckiem w okresie wakacyjnym, np. zabierając je do siebie lub na wczasy. Biorąc pod uwagę fakt, że przez ten czas koszty utrzymania dziecka obciążają tego rodzica, rodzi się pytanie: czy musi on uiszczać świadczenie alimentacyjne do rąk drugiego rodzica sprawującego opiekę, za okres, w którym dziecko przebywa poza miejscem zamieszkania?

Odpowiedź na te pytanie zależy od wyroku sądu wydanego w postępowaniu rozwodowym – jeżeli nie zawiera zapisu, iż zobowiązany do płacenia alimentów, który okresowo w czasie wakacji lub ferii sprawuje opiekę nad dzieckiem, nie musi płacić alimentów w pełnej wysokości – należą się alimenty w pełnej wysokości. Takie rozwiązanie jest zasadne chociażby dlatego, że mimo nieobecności dziecka, stałe wydatki związane z jego utrzymaniem nie znikają, np. rachunek za telefon komórkowy. Ewentualna nadwyżka powstała ze świadczenia alimentacyjnego w okresie wakacyjnym, może być wykorzystana na wydatki dodatkowe, właśnie takie jak np. sfinansowanie wyprawki szkolnej.

Możliwość zmiany wysokości zobowiązania alimentacyjnego

Jeżeli powyższe standardowe rozwiązanie nie sprawdza się w konkretnym przypadku, rodzice mają możliwość ubiegania się o zmianę wysokości i okresów płatności zobowiązania alimentacyjnego. Ustalone w wyroku rozwodowym alimenty dla dziecka mogą być zmienione tylko w trybie powództwa wytoczonego na podstawie art. 138 krio Strony mogą domagać się bądź podwyższenia, bądź obniżenia, bądź wreszcie uchylenia obowiązku alimentacyjnego - w miarę zmiany okoliczności (Krzemiński Zdzisław.  Alimenty i Ojcostwo. Komentarz.). Zgodnie z powyższym, zmiana wysokości zobowiązania alimentacyjnego możliwa jest jedynie w drodze postępowania sądowego i wydanego w nim wyroku.

Alimenty a praca w wakacje

Dla nastolatka wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale też okres w którym może spróbować zarobić swoje pierwsze pieniądze. W przypadku, gdy dziecko chce w okresie wakacyjnym podjąć pracę sezonową, nie może być mowy o obniżeniu, czy zniesieniu obowiązku alimentacyjnego. Niewątpliwie jest to znaczący krok do samodzielności, jednak nie gwarantujący możliwości stałego utrzymania się – wobec tego nie ma przesłanki dla wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Praca tymczasowa jako wakacyjna forma zatrudnienia

Co grozi za uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego?

Mimo że rodzic ponosił koszty utrzymania dziecka na wakacjach, to jeżeli w sentencji wyroku ustanawiającego świadczenia alimentacyjne nie zawarto żadnego wyłączenia, np. z wyjątkiem okresów, w których rodzic osobiście sprawuje opiekę nad dzieckiem, to musi on zapłacić zasądzoną kwotę.

W przypadku uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego, wierzyciel może wnioskować o wszczęcie  postępowania egzekucyjnego uregulowanego w dziale V kodeksu postępowania cywilnego. Co więcej, uporczywe uchylanie się od alimentacji stanowi przestępstwo z art. 209 kk zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Egzekucja alimentów

Podstawa prawna:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59 z późn. zm.; art. 133, art. 135, art. 138).

Orzeczenie SN z 19 marca 1952 r., C 964/51, NP 1952, nr 5, s. 83.

Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.; art. 1081-1088).

Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 z późn. zm.; art. 208).

Krzemiński Zdzisław.  Alimenty i Ojcostwo. Komentarz. Oficyna 2008, wydanie III, art. 138, teza 13.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA