Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć?
REKLAMA
REKLAMA
Przede wszystkim musisz postarać się, aby mieć w swoim posiadaniu odpis wyroku. Możesz go uzyskać w sądzie, oczywiście składając i opłacając odpowiedni wniosek. Chyba każdy sąd ma biuro obsługi interesanta, gdzie dyżurujące panie na pewno ci pomogą. Opłata wynosi 6zł za każdą stronę wyroku. Kiedy będziesz już miała wyrok, musisz złożyć wniosek o nadanie takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności. Tu opłata wynosi tylko 6zł. Nie są to więc duże koszta. Wniosek taki składa się w sądzie I instancji w którym sprawa się toczyła. Kiedy już będziesz w posiadaniu wyroku wraz z nadaną klauzulą wykonalności, możesz udać się do komornika.
REKLAMA
U komornika
Komornika w zasadzie możemy wybrać dowolnie. Od kilku lat zniesiono bowiem rejonowy charakter komorników. Niestety w większości miast komornicy bardzo „pilnują” swoich rewirów. Tak czy inaczej, każdy komornik ma obowiązek prując twój wniosek o wszczęcie egzekucji. W związku z tym, że zależy ci na jak najszybszym uzyskaniu zaległych alimentów, warto podać komornikowi wszystkie informacje, jakie posiadasz na temat ojca dziecka. W szczególności jego adres, miejsce pracy, posiadane nieruchomości i ruchomości wartościowe, numery kont bankowych itp. Wtedy komornikowi uda się szybciej wyegzekwować należne twojemu dziecku alimenty.
Zobacz też: Vademecum: Alimenty na dziecko
REKLAMA
Problem może się pojawić, jeżeli od dłuższego czasu nie masz kontaktu z ojcem dziecka i nie wiesz, czy posiadane przez ciebie informacje są nadal aktualne. Prawda o komornikach jest niestety taka, że niewielu jest takich, którym naprawdę zależy, aby ci pomóc. Jeżeli jednak zlecisz im poszukiwanie majątku dłużnika (koszt ok. 70zł), wtedy możesz liczyć na to, że fachowo zajmą się twoją sprawą. Kiedy już dopełnisz wszystkich tych formalności, pozostaje tylko czekać na efekty.
Pamiętaj, że koszty egzekucji obciążają dłużnika, więc nawet jeżeli musisz zapłacić komornikowi zaliczkę na poczet jego czynności, to koszty te zostaną ci zwrócone przez komornika kiedy ściągnie je od dłużnika.
Zobacz serwis: Alimenty na dziecko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat