Dorosłe dzieci bez alimentów
REKLAMA
REKLAMA
Dodana norma
Zmiana kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w tym zakresie wynika z nowelizacji art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W jego pierwotnym brzmieniu, rodzice zobowiązani byli do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
REKLAMA
Oznaczało to, że ewentualne świadczenia alimentacyjne na rzecz dziecka (np. zasądzone w wyroku rozwodowym) z jednej strony nie ustawały wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, z drugiej mogły trwać teoretycznie do końca jego życia – jeśli nie było w stanie się utrzymać, nawet działając celowo (np. nie podejmując pracy mimo takiej możliwości).
Zobacz też: Od czego zależy wysokość alimentów?
Nowy przepis
REKLAMA
Do artykułu 133 dodano § 3, z którego wynika, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Powyższa norma jest odpowiedzią na istniejący problem społeczny, w którym dorosłe osoby (uprawnione do alimentów) – nie podejmują pracy mimo takiej możliwości.
Norma przepisu jest jednak bardzo ocenna (sąd musi stwierdzić czy dana osoba nie dokłada starań – oraz czy wynika to z jego winy czy nie) – stąd ciężko ocenić jak kształtować się będzie orzecznictwo.
Zobacz: Forum prawne
Skutek nowelizacji
Nowelizacja nie pozbawia wszystkich pełnoletnich dzieci prawa do alimentów – tworzy jednak narzędzie po stronie rodziców do zrzucenia z siebie ciężaru utrzymania dzieci, które mogłyby się same utrzymać, a z różnych przyczyn nie podejmują w tym kierunku wystarczających działań.
Rodzic, który uzna, że jego dziecko powinno (i może) się usamodzielnić, powinien złożyć powództwo o zniesienie alimentów do sądu rodzinnego (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do otrzymywania alimentów). W powództwie należy wykazać wszystkie okoliczności wskazujące na możliwość podjęcia pracy i samodzielnego utrzymania dziecka (wskazując jego wiek, wykształcenie, stan zdrowia itp.)- oraz opisać jego dotychczasowy tryb życia.
Rodzice mogą uchylić się od płacenia alimentów również wtedy jeśli wykażą, że są one połączone ze zbyt dużym uszczerbkiem (majątkowym i osobistym).
Zobacz serwis: Alimenty na dziecko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat