REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie? Co z tablicami alimentacyjnymi?
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie? Co z tablicami alimentacyjnymi?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Tablice alimentacyjne wskazówką dla sędziego

20 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło seminarium eksperckie  na temat wprowadzenia tablic alimentacyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Jak podał w swoim komunikacie resort sprawiedliwości, podczas spotkania. zostały zaprezentowane trzy propozycje tablic alimentacyjnych wypracowane przez specjalną grupę roboczą. Pierwsza z nich opiera się na rozwiązaniach niemieckich, druga - na francuskich. Trzecia propozycja zakłada, by każdy z rodziców ponosił koszty utrzymania dziecka proporcjonalnie do swoich możliwości zarobkowych.

„Tablice będą istotną pomocą i wskazówką dla sędziego podczas ustalania wysokości alimentów. Niezmiennie sędzia będzie miał możliwości dostosowania wysokości orzekanych alimentów do okoliczności konkretnej sprawy. Wprowadzenie tabel alimentacyjnych nie ograniczy niezależności sędziowskiej. Będą one też stanowić pomoc dla stron postępowania oraz zwiększą transparentność” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zdaniem uczestników spotkania tablice powinny uwzględniać takie czynniki, jak dochód, wiek dziecka, liczbę dzieci pozostających na utrzymaniu osoby zobowiązanej do alimentacji, a także rodzaj ustalonych kontaktów z dzieckiem.

Ważne

„Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie tablic alimentacyjnych w ciągu najbliższych tygodni” – podano w komunikacie.

Alimenty natychmiastowe w przyspieszonym postępowaniu

Resort poinformował też o przygotowanej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która zakłada m.in. wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alimenty natychmiastowe mogłyby być dochodzone w odrębnym, przyspieszonym postępowaniu w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia. Co istotne, uzyskanie takich świadczeń nie wyłączałoby możliwości dochodzenia alimentów w tradycyjnym postępowaniu.

Kwestie alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych wcześniej były też przedmiotem interpelacji poselskiej nr 1698 w sprawie wprowadzenia tabel alimentacyjnych

REKLAMA

„ Wysokość projektowanych świadczeń uzależniona miałaby być od minimalnego wynagrodzenia ustalanego na następny rok (…) oraz od liczby dzieci pochodzących od tych samych rodziców. Na podstawie stawki procentowej w zależności od liczby uprawnionych dzieci oraz minimalnego wynagrodzenia, ustalana byłaby kwota natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, przy czym stawka procentowa przy jednym dziecku wynosiłaby 21% minimalnego wynagrodzenia, przy dwojgu dzieciach 19% minimalnego wynagrodzenia, przy trojgu dzieciach 17% minimalnego wynagrodzenia, przy czworgu dzieciach 15% minimalnego wynagrodzenia, a przy pięciorgu oraz większej liczbie dzieci 13% minimalnego wynagrodzenia. Wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych miałaby być corocznie aktualizowana według aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Następować to będzie z mocy prawa, o czym strony miałyby być pouczane przez sąd” – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez wiceminister Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

Informacja o aktualnej, obowiązującej w danym roku wysokości natychmiastowego świadczenia alimentacyjnego zamieszczana ma być na stronach internetowych sądów. W sytuacji znacznego wzrostu kosztów utrzymania uprawnionego do alimentów będzie istniała możliwość wniesienia zwykłego powództwa opartego o kryteria art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jak podano w odpowiedzi na interpelację, zaletą projektowanej koncepcji jest szybkość uzyskania orzeczenia sądowego w przedmiocie alimentów w postaci nakazu zapłaty. Wnoszący pozew nie będzie zobowiązany do wskazywania wartość przedmiotu sporu, ponieważ wysokość należnych alimentów będzie zawsze wiadoma. Ponadto, ograniczona będzie ilość dowodów. Niezbędnym dowodem ma być odpis aktu urodzenia dziecka. Pozew w tym postępowaniu składany będzie obligatoryjnie na urzędowym formularzu.

„Projekt obejmujący te zmiany był wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów pod nr UD 261. Przeszedł on proces uzgodnień, konsultacji i opiniowania. Przyjęty został również przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. Z uwagi na wybór nowego Parlamentu oraz utworzenie nowego Rządu uległ dyskontynuacji. Rozwiązania powyższe znalazły się jednak w procedowanym obecnie projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw, a projekt ten oczekuje obecnie na decyzję o jego wpisaniu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów” – czytamy w piśmie z 20 maja 2024 r.

Jeśli chodzi o tabele alimentacyjne, to wiceminister Rudzińska-Bluszcz przypomniała, iż wśród krajów Unii Europejskiej, które odwołują się do opracowanych tabel alimentacyjnych należą Francja, Austria i Niemcy. Jak poinformowała, wstępne analizy możliwości recepcji tabel alimentacyjnych na polski grunt pozwoliły zdiagnozować wrażliwe obszary dla tej instytucji. Należą do nich brak wiarygodności co do składanych przez strony zaświadczeń o wysokości faktycznie osiąganych dochodów, brak obligatoryjności zasądzania świadczeń wskazanych w tabeli, istotne różnice w zakresie potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych zobowiązanych zależnie od np. miejsca zamieszkania.

„Pragnę jednak zapewnić, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie realizowało zadania zmierzające do opracowania tabel alimentacyjnych. Liczymy przy tym, że wypracowany model będzie korzystny zarówno z punktu widzenia uprawnionych, jak i zobowiązanych” – podkreśliła.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływa m.in. świadczenie „800 plus”, świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA