Alimenty natychmiastowe 2020 – jakie kwoty?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do dnia 30 listopada 2020 roku. /Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot alimentów natychmiastowych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do 30 listopada 2020 r. Jakie stawki będą obowiązywały do tego momentu?

Natychmiastowe świadczenia alimentacyjne

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowej instytucji – natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych.

Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Kwoty alimentów natychmiastowych

Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do dnia 30 listopada 2020 roku.

Do tego czasu wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych wyniesie:

Kwoty natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych od wejścia w życie nowych przepisów do ogłoszenia stawek przez Ministra Sprawiedliwości (w terminie do 30 listopada 2020 r.)

496 zł

względem jednego dziecka

450 zł

na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców

404 zł

na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców

359 zł

na każde z czworga dzieci pochodzących do tych samych rodziców

313 zł

na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców

Dla kogo alimenty natychmiastowe?

Nowe regulacje wychodzą naprzeciw zwłaszcza tym rodzicom, którym zależy na szybkim uzyskaniu świadczeń na dzieci. Świadczenia będą zasądzane w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Do wszczęcia takiego postępowania konieczne będzie złożenie pozwu na specjalnym formularzu, dostępnym w sądach i na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pozew w alimentacyjnym postępowaniu nakazowym sąd powinien rozpoznać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni od dnia jego wniesienia.

Obok nowych rozwiązań nadal będą funkcjonowały dotychczasowe przepisy umożliwiające zasądzanie alimentów, których wysokość uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Wysokość świadczeń według algorytmu

Wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych zostanie określona na postawie specjalnego algorytmu, na który złożą się: ustalane na następny rok minimalne wynagrodzenie oraz współczynnik dzietności. Na podstawie tych wartości zostanie wyliczona kwota przeliczeniowa. Wysokość alimentów alimentacyjnych będzie stanowił iloczyn kwoty przeliczeniowej i kwoty procentowej, uzależnionej od liczby uprawnionych dzieci.

Alimenty natychmiastowe będą płatne co miesiąc w wysokości:

  • 38% kwoty przeliczeniowej względem jednego dziecka;
  • 34,5% kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  • 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  • 27,5% kwoty przeliczeniowej na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  • 24% kwoty przeliczeniowej na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Wysokość kwoty przeliczeniowej oraz alimentów natychmiastowych na następny rok kalendarzowy będzie ogłaszana przez Ministra Sprawiedliwości w drodze obwieszczenia w terminie do 30 listopada każdego roku.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: po I czytaniu w Sejmie)

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...