REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew o alimenty natychmiastowe – wzór formularza

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Pozew o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym strona 1 Źródło: projekt rozporządzenia MS
Pozew o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym strona 1 Źródło: projekt rozporządzenia MS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia określającego wzór pozwu o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Pozew taki będzie składany na specjalnym formularzu.

Alimenty natychmiastowe

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadzająca nowe przepisy została przyjęta przez rząd..

REKLAMA

Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Celem wprowadzenia alimentów natychmiastowych jest usprawnienie orzekania przez sądy świadczeń alimentacyjnych oraz możliwość wydania nakazu zapłaty. Wysokość nowego rodzaju alimentów będzie z góry określona i uzależniona m.in. od ilości dzieci, pochodzących od tych samych rodziców, na które będzie wnoszone powództwo.

Co roku Minister Sprawiedliwości ogłosi w drodze obwieszczenia wysokość świadczeń na następny rok kalendarzowy.

Pozew o alimenty natychmiastowe

Alimenty natychmiastowe będą zasądzane w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Aby zainicjować takie postępowanie, rodzic będzie wnosił pozew na specjalnym formularzu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym nowy formularz będzie oznaczony symbolem PAN.

Będzie on dostępny zarówno na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i w budynkach sądów.

Jeżeli ubiegamy się o alimenty natychmiastowe na kilkoro dzieci, wystarczy złożyć jeden pozew.

Do pozwu należy dołączyć oświadczenie powoda lub jego przedstawiciela ustawowego o:

- uzyskiwanych dochodach;

- kosztach utrzymania;

- liczbie dzieci, pochodzących od tych samych rodziców, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych;

- niewywiązywaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda;

- niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód lub o separację.

Oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W pozwie powinno się wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń. Dowodów tych jednak nie dołącza się do pozwu z wyjątkiem odpisu aktu urodzenia powoda.

Alimentacyjny nakaz zapłaty

Sąd pozew rozpatrzy niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia.

Alimentacyjny nakaz zapłaty stanie się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W przypadku wniesienia zarzutów sąd będzie mógł na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

Pozwany będzie miał prawo do wniesienia zarzutów. Jeżeli tego skutecznie nie zrobi, to nakaz będzie miał skutki prawomocnego wyroku.

Co ważne, zarzuty od nakazu zapłaty nie będą wnoszone na urzędowych formularzach.

Kto skorzysta z nowej formy uzyskania świadczeń?

Nowe rozwiązanie skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim uzyskaniu alimentów na dzieci. Warto pamiętać jednak o tym, iż kwoty zasądzanych świadczeń nie będą uzależnione od rzeczywistych potrzeb dziecka ani od możliwości zarobkowych pozwanego rodzica. Rodzice, którzy chcieliby uzyskiwać alimenty na „starych zasadach” nadal będą mieli taką możliwość.

Alimenty natychmiastowe mają przysługiwać pod warunkiem, że dziecko przed dniem wejścia w życie nowych przepisów nie wytoczyło powództwa o świadczenia alimentacyjne.

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

Pozew o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym strona 2 Źródło: projekt rozporządzenia MS
Pozew o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym strona 3 Źródło: projekt rozporządzenia MS
Pozew o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym strona 4 Źródło: projekt rozporządzenia MS
Pozew o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym strona 5 Źródło: projekt rozporządzenia MS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym. Mniej zabitych, więcej rannych

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

REKLAMA

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

REKLAMA

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

Komu MOPS wypłaca zasiłek na święta?

Zasiłek celowy jest jedną z najważniejszych form pomocy przyznawanej przez gminy. Czy można go otrzymać też na świąteczne wydatki? Jakie są aktualne kryteria?

REKLAMA