Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Alimenty do ukończenia 25 lat
Świadczenia alimentacyjne orzeczone przez sąd lub ustalone w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat.
REKLAMA
To ważna zmiana, zawarta w projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw jest jeszcze przed przyjęciem przez Radę Ministrów. Przepisy, dotyczące granicy wieku dla świadczeń alimentacyjnych mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Polecamy: Oto najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie
Nowe regulacje nie będą miały zastosowania wobec dzieci niepełnosprawnych. Ponadto sąd będzie mógł przedłużyć okres pobierania świadczeń na żądanie uprawnionego dziecka.
Projektowany art. 133 § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma brzmieć następująco:
REKLAMA
„Świadczenie alimentacyjne rodziców względem dziecka, które nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wynikające z orzeczenia sądu albo ugody zawartej przed sądem lub mediatorem wygasa z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności, z powodu których dziecko nadal nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego na dalszy okres.”
Zmiany nie dotyczą samego uprawnienia do świadczenia alimentacyjnego należnego z mocy ustawy. Chodzi tu tylko o alimenty orzeczone wyrokiem sądu albo w drodze ugody zawartej przed sądem lub mediatorem.
Istotne jest również to, iż granica wieku ma obowiązywać jedynie w przypadku świadczeń alimentacyjnych zasądzanych po wejściu w życie nowych przepisów.
Początkowo projekt bardzo sztywno wyznaczał granicę wieku. Ministerstwo Sprawiedliwości przychyliło się jednak do uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych i uwzględniło w projekcie również trudną sytuację dzieci niepełnosprawnych.
Co w sytuacji, gdy dziecko usamodzielni się przed ukończeniem 25. roku życia? Tak jak dotychczas rodzicowi będzie przysługiwało prawo do wniesienia pozwu o uchylenie alimentów.
W odwrotnym przypadku, kiedy pomimo ukończenia 25 lat dziecko nadal nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymywać, będzie musiało wystąpić do sądu z odpowiednim roszczeniem o przedłużenie okresu obowiązywania ustalonego świadczenia alimentacyjnego od rodzica.
Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości celem wprowadzenia powyższych zmian jest zmniejszenie ilości postępowań o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.
Do kiedy rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów?
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Nie istnieje zatem konkretnie określona przepisami granica wieku, po przekroczeniu której rodzice mogą uchylić się od alimentów względem dziecka. Decydują o tym okoliczności faktyczne danej sprawy.
Rodzice mogą jednak uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
„W odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod rozwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy ich zdolności oraz cechy charakteru pozwalają na kontynuowanie nauki. Rodzice nie mogą zatem uchylić się od obowiązku alimentowania studiującego dziecka przez powoływanie się na to, że mogłoby ono już "utrzymać się samodzielnie", gdyby podjęło pracę z chwilą osiągnięcia średniego wykształcenia. Jedynie brak pozytywnych wyników w nauce uzasadniałby ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców” uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 lipca 1998 r. (ICKN 521/98).
Polecamy serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat