Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Natychmiastowe alimenty w 2019 r.?
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw w grudniu 2018 r. 3 stycznia 2019 r. zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów. Teraz trafi on do Komisji Prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji, potem - do Rady Ministrów i po przyjęciu przepisów przez rząd – do parlamentu.
REKLAMA
Zmiany, dotyczące możliwości zasądzenia natychmiastowych alimentów mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Nowy typ alimentów ma przysługiwać dziecku, które przed dniem wejścia w życie przedmiotowych przepisów nie wytoczyło powództwa o świadczenie alimentacyjne.
Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne
Alimenty „tradycyjne” nadal możliwe
Istotne jest, iż tradycyjna droga dochodzenia alimentów będzie nadal możliwa. Rodzice powinni mieć zatem wybór: żądać świadczeń natychmiastowych bądź w tradycyjny sposób ubiegać się o alimenty, których wysokość zależy od potrzeb dziecka i możliwości rodzica.
Alimenty natychmiastowe będą zasądzane za okres od wniesienia pozwu, również na przyszłość. Jednak żądanie alimentów wstecz, spowoduje rozpoznanie pozwu na zasadach ogólnych.
Wysokość świadczeń zależna od liczby dzieci
Wysokość natychmiastowych świadczeń ma być sztywno określona, obliczana według specjalnego algorytmu, uwzględniającego ilość dzieci oraz kwotę przeliczeniową.
Kwota przeliczeniowa ma być uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz od współczynnika dzietności.
„Jest ona ilorazem podwójnego minimalnego wynagrodzenia na następny rok (dwoje rodziców) i sumy utworzonej z liczby 2 oraz współczynnika dzietności, który w roku 2017 wynosił 1,45. Kwota minimalnego wynagrodzenia na rok 2019 r. wynosi 2250 złotych. Pomnożone przez dwa wynosi 4500. Tę kwotę należy podzielić przez liczbę 3, 45 (liczba 2 plus aktualny współczynnik dzietności –1,45). Obecna kwota przeliczeniowa to zatem 1304,35 złotych. Od tak ustalonej kwoty na podstawie stawki procentowej w zależności od liczby uprawnionych dzieci, byłaby ustalana kwota alimentów natychmiastowych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Natychmiastowe alimenty mają wynosić:
- 38 % względem jednego dziecka,
- 34,5 % na każde z dwojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
- 31% na każde z trojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
- 27,5 % na każde z czworga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
- 24 % na każde z pięciorga i więcej dzieci, pochodzących od tych samych rodziców
– kwoty przeliczeniowej.
Wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych należnych dziecku będzie zaokrąglana do pełnych dziesiątek złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 5 złotych będą pomijane, a końcówki kwot wynoszące 5 złotych i więcej – podwyższane do pełnych dziesiątek złotych.
Zgodnie z obliczeniami Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie kwota alimentów natychmiastowych przy pięciorgu i więcej dzieci wyniosłaby 310 zł na każde dziecko.
Co roku do 30 listopada w Monitorze Polskim Minister Sprawiedliwości ma ogłaszać w drodze obwieszczenia obowiązujące od przyszłego roku: kwotę przeliczeniową oraz wysokość natychmiastowych alimentów.
Jeżeli kwota przeliczeniowa ulegnie w ten sposób zmianie, to z mocy prawa zmieni się również wysokość natychmiastowych alimentów.
Warto pamiętać o tym, iż rodzicom zawsze pozostaje możliwość żądania zmiany orzeczenia na podstawie art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów wysokość kwoty przeliczeniowej oraz natychmiastowych alimentów powinniśmy poznać przed upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
Pozew na urzędowym formularzu
Pozew o nowy typ świadczeń alimentacyjnych ma być wnoszony na urzędowym formularzu. Strona dołączy do niego oświadczenie o:
1) uzyskiwanych dochodach;
2) kosztach utrzymania;
3) liczbie dzieci, pochodzących od tych samych rodziców, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych;
4) niewywiązywaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda;
5) niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód lub o separację.
Powyższe oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Co do zasady natychmiastowo
Tego typu sprawy sąd ma rozpoznawać w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym, na posiedzeniu niejawnym, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wniesienia pozwu.
Jeżeli od alimentacyjnego nakazu zapłaty w całości lub w części pozwany nie wniesie skutecznie zarzutów, to nakaz będzie miała skutki prawomocnego wyroku. Skuteczne wniesienie zarzutów spowoduje, iż sprawa będzie rozpoznawana w trybie zwykłym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat