Zgodnie z art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego tytułami egzekucyjnymi są poza orzeczeniami sądów m. in. ugody zawarte przed sądem, a także ugody przed mediatorem. Wreszcie tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany.
Taki akt notarialny stanowi zatem tytuł egzekucyjny. Oznacza to, że po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy i na jego podstawie może zostać wszczęta egzekucja.
Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Zadaj pytanie: Forum
Gdy dłużnik nie płaci
Zatem jeżeli dłużnik pomimo zawarcia umowy nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, akt notarialny można złożyć w sądzie rejonowym wraz z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności.
Zaopatrzoną w klauzulę wykonalności umowę należy złożyć u komornika, który przystąpi do egzekucji świadczeń alimentacyjnych.
Aby umowa mogła stanowić tytuł egzekucyjny musi znaleźć się w niej oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji.
Kiedy wato pomyśleć o umowie?
Pan Adam zadeklarował swojej byłej żonie, że będzie dobrowolnie płacił co miesiąc alimenty w wysokości 800 zł na rzecz ich małoletniej córki.
W takiej sytuacji warto pomyśleć o spisaniu aktu notarialnego, który w momencie niewywiązywania się Pana Adama z umowy będzie stanowił tytuł egzekucyjny.
Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych w postępowaniu egzekucyjnym zwolniona jest od ponoszenia opłat egzekucyjnych.
Zobacz również: Egzekucja alimentów krok po kroku