Alimenty na czas ciąży
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji, gdy ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało ustalone, ojciec dziecka, jest obowiązany przyczyniać się do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu, w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom.
REKLAMA
Dla określenia wysokości pomocy finansowej ze strony ojca dziecka, istotne znaczenia będzie mieć to czy matka dziecka pracuje. W sytuacji, gdy matka dziecka nie pracuje, możliwe jest, że ojciec dziecka będzie musiał pokrywać koszty jej utrzymania w całości.
Obowiązek pokrywania kosztów utrzymania dłuższy niż trzy miesiące
Z ważnych powodów matka dziecka może żądać udziału ojca w kosztach swojego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Do ważnych powodów można zaliczyć zarówno chorobę matki dziecka, jak również chorobę dziecka, z czym wiąże się konieczność jego stałej opieki ze strony matki.
Zobacz również: Zabezpieczenie wydatków przed urodzeniem dziecka
Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki (np. ubranka, środki do kąpieli i higieny) albo szczególne straty majątkowe (koszty niezbędnych leków dla matki), może żądać, aby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.
Powyższe roszczenia przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Roszczenia przedawniają się z upływem trzech lat od dnia porodu.
Roszczenie przed urodzeniem dziecka
W przypadku uwiarygodnienia ojcostwa mężczyzny, który nie jest mężem matki, matka może żądać, aby ten mężczyzna, jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty jej utrzymania przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po jego urodzeniu. Sąd określi termin i sposób zapłaty tej sumy.
Dochodzenie roszczenia jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa
W sytuacji, gdy nie zostało ustalone ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, zarówno dziecko, jak i matka, mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Nie dotyczy to roszczeń matki, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Zobacz również serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat