Czy w sprawie o alimenty mogę skorzystać z pomocy organizacji społecznej?
REKLAMA
REKLAMA
Udział organizacji społecznej w procesie o alimenty
W sprawach o roszczenia alimentacyjne organizacje społeczne mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także wstąpić do już toczącego się postępowania w każdym jego stadium.
REKLAMA
W tych postępowaniach, w których organizacje nie biorą udziału mogą przedstawiać sądowi istotny dla sprawy pogląd wyrażony w uchwale lub oświadczeniu ich należycie umocowanych organów.
Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego organizacje społeczne , których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą w wypadkach przewidzianych w ustawie dla ochrony praw obywateli spowodować wszczęcie postępowania, jak również brać w toczącym się postępowaniu.
Ważnym jest, aby statutowa działalność takiej organizacji nie polegała na prowadzeniu działalności gospodarczej oraz aby miała ona zdolność procesową (do podejmowania czynności przed sądem).
Zobacz również: Jakie dowody powołać w sprawie o alimenty?
Gdzie znaleźć organizację
Spis organizacji społecznych prowadzi Minister Sprawiedliwości.
Kto może wnieść powództwo w sprawie o alimenty?
Powództwo w sprawie alimentacyjnej może wytoczyć:
- uprawniony – np. dziecko, które jest już pełnoletnie;
- przedstawiciel ustawowy – np. rodzic małoletniego;
- prokurator;
- właściwa organizacja społeczna.
Koszty sądowe
Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest zwolniona od kosztów sądowych.
To samo dotyczy osoby dochodzącej ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa oraz roszczeń z tym związanych. Kosztów sądowych nie ponosi również strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat