Ważny jest wiek dziecka
Oznacza to, że gdy alimenty otrzymuje starsze dziecko, to należy od nich zapłacić podatek.
W przypadku dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną alimenty korzystają ze zwolnienia od podatku bez względu na wiek takiego dziecka.
Należy podkreślić, iż wolne od podatku są wszystkie świadczenia alimentacyjne na dzieci (z uwzględnieniem kryterium wieku) bez względu na to, czy zostały zasądzone wyrokiem sądowym lub na podstawie ugody sądowej. Zwolnieniu podlegają zatem również alimenty wypłacane przez rodzica na rzecz dziecko dobrowolnie.
Opodatkowane są odsetki
Jeżeli dziecko otrzymuje alimenty z opóźnieniem, to od naliczonych i otrzymanych odsetek należy zapłacić podatek, nawet jeżeli odsetki naliczane są od alimentów podlegających zwolnieniom.
Zobacz również: Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku
Obowiązek alimentacyjny
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, czyli obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Oznacza to, że do alimentacji zobowiązani są rodzice dziecka oraz jego dziadkowie, a także rodzeństwo dziecka.
W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka. Dopiero w przypadku braku rodziców oraz gdy nie są w stanie czynić zadość swemu obowiązkowi lub uzyskanie od nich na czas potrzebnych środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami., obowiązek alimentacyjny przechodzi na zobowiązanych w dalszej kolejności: tj. dziadków oraz rodzeństwo dziecka.
Ponadto w szczególnych okolicznościach obowiązek alimentacyjny ciąży także na ojczymie i macosze swojego pasierba.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podarku dochodowym od osób fizycznych
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne