Zabezpieczenie wydatków przed urodzeniem dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.
REKLAMA
Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
REKLAMA
Pozew o zasądzenie wydatków i kosztów utrzymania w związku z porodem wnosi się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Powództwo można wytoczyć bądź przed sądem w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, bądź według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Osoba wnosząca pozew nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych.
Zawarcie małżeństwa przez matkę dziecka pozamałżeńskiego z ojcem tego dziecka nie pozbawia matki dziecka tych roszczeń, jeżeli w czasie ponoszenia przez nią nakładów, kosztów lub strat, ojciec dziecka nie był jej małżonkiem.
Zobacz również: Jak przygotować pozew o alimenty
Koszty związane z porodem
Należy przedstawić w sądzie imienne rachunki lub faktury na: ubrania, płatne badania, wizyty lekarskie, szkołę rodzenia, leki, kosmetyki, wyżywienie, znieczulenie, wyprawkę dla dziecka, np. łóżeczko, wózek itp.
O wysokości alimentów decydują usprawiedliwione potrzeby dziecka, a także zarobkowe i majątkowe możliwości rodziców. Do pozwu należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia o zarobkach, dane świadków, inne dokumenty na które osoba powołuje się w pozwie etc.
Roszczenia matki przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.
Ustalenie ojcostwa a zabezpieczenie wydatków
REKLAMA
Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.
Z roszczeniem matka dziecka pozamałżeńskiego może wystąpić nie wcześniej niż po ustaleniu ojcostwa mężczyzny nie będącego jej mężem, czyli od chwili uznania przez niego ojcostwa lub też ustalenia ojcostwa w drodze wyrokowania. Nie ma przeszkód, aby roszczenie to łączyć z powództwem o ustalenie ojcostwa.
Jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Nie dotyczy to roszczeń matki, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA