Kiedy alimenty płacą dziadkowie i rodzeństwo?
REKLAMA
REKLAMA
Chodzi tu o rodzeństwo dziecka. W żadnym wypadku obowiązek alimentacyjny nie ciąży na rodzeństwie zobowiązanego rodzica (wujku czy cioci dziecka).
REKLAMA
Obowiązek alimentacyjny dziadków
Może on powstać w sytuacji, gdy rodzice dziecka zmarli. W takim przypadku obowiązek alimentacyjny dziadków kończy się z chwilą, gdy dziecko zostaje adoptowane.
Dziadek i babcia mogą być zobowiązani do alimentacji również w sytuacji gdy:
- rodzic nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi;
- uzyskanie od rodzica na czas potrzebnych dziecku środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Należy przyczyny te wskazać w pozwie. Nie jest konieczne przedstawianie dowodów o bezskuteczności egzekucji.
Zobacz również serwis: Alimenty na dziecko
REKLAMA
Gdy rodzic nie jest w stanie w pełni wywiązywać się ze swojego obowiązku, można w pozwie o alimenty żądać, aby pokrywał on część niezbędnej kwoty (jaką jest w stanie uiszczać), a pozostałej części żądać od dziadków. Taki wariant można zawrzeć w jednym pozwie.
Jeżeli dziadkowie płacą alimenty na dziecko, ponieważ uzyskanie ich od rodzica na czas jest połączone z nadmiernymi trudnościami, to mogą później mieć roszczenia regresowe w stosunku do zobowiązanego rodzica, to znaczy, mogą domagać się zwrotu wypłaconych alimentów.
Należy pamiętać, że dziadkowie nie zawsze są zdolni do spełniania obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka na przykład ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność.
Obowiązek alimentacyjny babci może polegać na dostarczaniu środków wychowania.
Zobowiązanie dziadków do alimentacji może skończyć się z chwilą zmiany sytuacji zobowiązanego rodzica (na przykład podjęcia pracy).
Obowiązek alimentacyjny rodzeństwa
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem.
Oznacza to, że w pierwszej kolejności do alimentacji zobowiązani są rodzice dziecka. Jeżeli nie są oni w stanie sprostać temu obowiązkowi, można żądać alimentów od dziadków, a dopiero w ich braku lub niemożności wypełniania obowiązku - od rodzeństwa.
Rodzeństwo jest zobowiązane do alimentacji w częściach odpowiadających jego możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Ponadto rodzeństwo może uchylić się od alimentacji, jeżeli wiąże się ona z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla najbliższej rodziny.
Zobacz również: Wzór pozwu o alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat