Małżonkowie mają obowiązek dostarczać środków utrzymania dla zaspokojenia potrzeb rodziny. W trakcie trwania małżeństwa na małżonków może zostać nałożony obowiązek o charakterze alimentacyjnym
Na obojgu małżonków ciąży obowiązek wspólnego zaspokajania potrzeb rodziny. Małżonkowie muszą zapewnić rodzinie odpowiednie warunki życia, czyli: mieszkanie, wyżywienie, odzież, pewien standard życia, pozwalający na godziwą egzystencję.
Zobacz: Praktyczne aspekty realizacji obowiązku alimentacyjnego
Obowiązek utrzymania rodziny ciążący na małżonkach może być podstawą do żądania dostarczania środków utrzymania od współmałżonka dla rodziny i indywidualnie dla zaspokojenia potrzeb drugiego małżonka. Stąd podstawa dla Pani żądania od męża alimentów.
Do obowiązku dostarczania środków utrzymania dla rodziny stosuje się przepisy o obowiązku alimentacyjnym. Przesłankami obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka w czasie trwania małżeństwa są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego małżonka oraz zarobkowe i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Małżonkiem uprawnionym do żądania alimentów w czasie trwania małżeństwa jest ten małżonek, którego możliwości zarobkowe uległy zmniejszeniu. Do zmniejszenia możliwości zarobkowych może dojść na skutek:
- sprawowania opieki nad dziećmi,
- wykonywania pracy we wspólnym gospodarstwie domowym małżonków.
Zobacz serwis: Obowiązki rodziców względem dzieci
Podstawa prawna: Art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego