Czy tylko niedostatek da mi alimenty?
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku jeśli rozwód został orzeczony bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków, uznaje się, że żaden małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Wtedy małżonek może otrzymać alimenty tylko, gdy znalazł się w niedostatku.
REKLAMA
Stan niedostatku to sytuacja, gdy małżonek własnymi siłami nie może zaspokoić w całości lub w części swoich usprawiedliwionych potrzeb życiowych. Małżonkowi zabrakło pieniędzy na czynsz, jedzenie lub na leki i nie może on dodatkowo dorabiać, ponieważ nie ma odpowiednich kwalifikacji lub zajmuje się wychowaniem dzieci. Stan niedostatku nie musi istnieć już w momencie rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Małżonek może o alimenty wystąpić nawet dopiero po pewnym czasie od wyroku.
Zobacz: Czy małżonkowie mogą płacić alimenty w czasie trwania małżeństwa
Zasądzając alimenty dla byłego małżonka, sąd bierze pod uwagę zarobkowe możliwości zobowiązanego, a także potrzeby jego i jego nowej rodziny.
Obowiązek dostarczania środków utrzymania rozwiedzionemu małżonkowi przez byłego małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Gdy zachodzą wyjątkowe okoliczności, sąd na żądanie uprawnionego może ten termin pięcioletni przedłużyć.
Zobacz serwis: Alimenty między małżonkami
Podstawa prawna: Art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat