Czy małżonkowie mogą płacić alimenty w czasie trwania małżeństwa
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami powstaje w przypadku orzeczenia Rozewiu czy separacji. Jednak należy pamiętać, że w trakcie trwania małżeństwa na małżonków może zostać nałożony obowiązek o charakterze alimentacyjnym.
REKLAMA
Oboje małżonkowie mają obowiązek wspólnego zaspokajania potrzeb rodziny, Muszą zapewnić rodzinie odpowiednie warunki życia, czyli:
- mieszkanie,
- wyżywienie,
- odzież,
- pewien standard życia, pozwalający na godziwą egzystencję.
Obowiązek utrzymania rodziny ciążący na małżonkach może być podstawą do żądania dostarczania środków utrzymania od współmałżonka dla:
- rodziny,
- indywidualnie dla zaspokojenia potrzeb drugiego małżonka.
Każdy z małżonków ma obowiązek zgodnie ze swymi siłami i możliwościami zarobkowymi i majątkowymi, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Rodziny, którą małżonkowie stworzyli poprzez zawarcie węzła małżeńskiego.
Wykonanie tego obowiązku może polegać nie tylko na dostarczeniu środków finansowych, ale również na:
- osobistych staraniach o wychowanie dzieci,
- pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zobacz też: Alimenty w czasie małżeństwa
Kiedy można zażądać alimentów
Do obowiązku dostarczania środków utrzymania dla rodziny stosuje się przepisy o obowiązku alimentacyjnym. Jeszcze raz warto podkreślić, obowiązek ten dotyczy zarówno całej rodziny, jak i indywidualnych potrzeb drugiego małżonka. Z tego wynika obowiązek alimentacyjny na rzecz małżonka w czasie trwania małżeństwa.
Przesłankami obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka w czasie trwania małżeństwa są:
- usprawiedliwione potrzeby uprawnionego małżonka,
- zarobkowe i majątkowych możliwe zobowiązanego.
Podobnie jak w przypadku obowiązku na rzecz dziecka, nie wymaga się od uprawnionego, aby znajdował się w niedostatku. Małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa powinni żyć na podobnej stopie życiowej.
Małżonkiem uprawnionym do żądania alimentów w czasie trwania małżeństwa jest ten małżonek, którego możliwości zarobkowe uległy zmniejszeniu. Do zmniejszenia możliwości zarobkowych może dojść na skutek:
- sprawowania opieki nad dziećmi,
- wykonywania pracy we wspólnym gospodarstwie domowym małżonków.
Małżonek, który żąda od drugiego małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny i swoich indywidualnych musi wszcząć postępowanie.
Małżonek ma też do wyboru inną drogę. Może wystąpić do sądu cywilnego o nakaz wypłacenia wynagrodzenia bezpośrednio do rąk uprawnionego małżonka. Jest to rozwiązanie łatwiejsze i znacznie tańsze.
Zobacz serwis: Alimenty między małżonkami
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat