REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku./Fot. Fotolia
Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć?

Wysokość alimentów na byłego małżonka

Podobnie jak w przypadku alimentów na dzieci, wysokość świadczeń na byłego małżonka uzależniona jest z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, z drugiej zaś – od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Innymi słowy, usprawiedliwione potrzeby małżonka uprawnionego do alimentów powinny być zaspokajane w takim zakresie, na jaki pozwalają możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka zobowiązanego.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

REKLAMA

Warto pamiętać, iż sformułowanie „możliwości zarobkowe i majątkowe” ma tu istotne znaczenie. Jak podkreśla Sąd Najwyższy, „możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.” (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86).

Pan Z. uzyskuje niewielki dochód, pracując w pobliskim przedsiębiorstwie. Jego wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe pozwoliłyby jednak na podjęcie przez niego pracy w innej lokalnej firmie, w której uzyskiwałby znacznie wyższe dochody. Z tego powodu wnioskując o alimenty, warto wskazywać właśnie na możliwości, nie zaś na rzeczywiście uzyskiwane dochody zobowiązanego.

Pomoc społeczna bez wpływu na wysokość alimentów

Uzyskiwane zasiłki z pomocy społecznej nie mają wpływu na wysokość alimentów. Stanowi o tym art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.). Zgodnie z tym przepisem na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego;
  • świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
  • świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane "500 plus"
  • świadczenia rodzinne (takie jak na przykład zasiłek rodzinny, becikowe);
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające, nazywane "mama 4 plus".

Wina a alimenty na byłą żonę, męża

REKLAMA

Zgodnie z art. 60 k.r.o. małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Oznacza to, iż małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku.

Wówczas przesłanką zasądzenia alimentów jest ustalenie, iż rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej niewinnego małżonka. Oceny takiej dokonuje się, porównując sytuację, w jakiej znalazł się małżonek na skutek rozwodu z sytuacją, w jakiej znajdowałby się, gdyby rozwód nie miał miejsca.

Gdy jednak sąd orzekł alimenty z winy obu stron bądź bez orzekania o winie, to wówczas żądanie alimentów od byłego małżonka jest uzasadnione tylko niedostatkiem. W wielu swoich orzeczeniach Sąd Najwyższy podkreślał, iż w niedostatku znajduje się małżonek, który swoimi siłami nie jest w stanie zaspokoić własnych usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Sąd może przedłużyć ten termin na wniosek małżonka niewinnego tylko ze względu na wyjątkowe okoliczności. Przesłanką wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego jest również zawarcie nowego małżeństwa.

Podwyższenie lub obniżenie alimentów na byłego małżonka

Podwyższenia lub obniżenia alimentów można żądać w razie zmiany stosunków. Stanowi o tym art. 138 k.r.o. Jeżeli zatem zmieniły się możliwości zarobkowe lub majątkowe małżonka płacącego alimenty bądź zwiększyły usprawiedliwione potrzeby tego z małżonków, który alimenty otrzymuje, można wnosić o zmianę orzeczenia sądu.

Polecamy serwis: Alimenty

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA