Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiar alimentów
REKLAMA
Środki utrzymania dostarczane przez byłego małżonka powinny być w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego małżonka.
Wysokość świadczenia alimentacyjnego musi zapewniać godziwą egzystencję oraz zaspokajać potrzeby materialne jak i niematerialne byłego małżonka.
Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów byłemu małżonkowi?
Zobowiązanym do płacenia alimentów byłemu małżonkowi jest:
- Małżonek ponoszący winę rozkładu pożycia. Jest on zobowiązany do alimentowania małżonkowi nieponoszącemu winy, jak również małżonkowi, który winę taką ponosi, gdy znajduje się w niedostatku.
- Małżonek nieponoszący winy za rozkład pożycia, gdy drugi z małżonków również tej winy nie ponosi.
Alimentów nie może żądać małżonek winny rozkładu pożycia od małżonka niewinnego.
Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
Obowiązek dostarczania środków utrzymania byłemu małżonkowi nie ma charakteru dożywotniego.
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami wygasa w razie zawarcia przez uprawnionego małżonka nowego małżeństwa. Dzieje się to również z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba, że o przedłużeniu tego obowiązku orzeknie sąd, ze względu na zaistnienie wyjątkowych okoliczności. Termin pięciu lat biegnie od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Zobacz: Jak kształtuje się obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie
Wyjątkowe okoliczności
Przedłużenie pięcioletniego terminu następuje na żądanie uprawnionego. Wyjątkowe okoliczności, które to usprawiedliwiają to m.in. wypadek rozwiedzionego małżonka niezwiązany z zatrudnieniem i niezapewniający mu odszkodowania czy renty ubezpieczeniowej, w wyniku czego, staje się on trwale niezdolny do pracy i pozbawiony środków do życia.
Przedłużenie obowiązku
REKLAMA
Okres, na jaki obowiązek alimentacyjny jest przedłużany uzależniony jest od wyjątkowej okoliczności, która spowodowała jego wydłużenie. Jeżeli okolicznością taką jest np. kalectwo byłego małżonka, okres może być przedłużony nawet na czas nieograniczony.
Przy zasądzaniu przedłużenia alimentów sąd bada, czy małżonek domagający się przedłużenia obowiązku alimentacyjnego ma krewnych obowiązanych i zdolnych do wypełniania tego obowiązku. Jeżeli są tacy krewni, sąd może na nich przenieść obowiązek alimentacyjny, zwalniając z niego byłego małżonka.
Separacja
Skutki podobne jak przy rozwodzie wywołuje separacja, z taką różnicą, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa w ogóle, nawet po upływie 5 lat od orzeczenia separacji.
Zobacz serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat