Alimenty a rozwód bez orzekania o winie
REKLAMA
REKLAMA
Po rozwodzie sytuacja majątkowa tego z małżonków, który zarabiał mniej bądź wcale, ulega z reguły pogorszeniu.
REKLAMA
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny w sytuacji, gdy jeden z byłych małżonków:
- nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia,
- zastał uznany za niewinnego rozkładu pożycia,
- został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.
W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, bądź sąd ustalił winę obojga małżonków, były współmałżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Zobacz również: Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny
Czym jest niedostatek
W niedostatku znajduje się ten małżonek, który nie jest w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Jedną z przyczyn niedostatku jest konieczność zajmowania się przez jednego z małżonków wychowaniem dzieci podczas trwania małżeństwa i tym samym brak możliwości uzyskania odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz podjęcia pracy.
Usprawiedliwione potrzeby
Usprawiedliwione potrzeby to takie, których zaspokojenie umożliwi uprawnionemu normalne warunki bytowania, zgodnie z jego stanem zdrowia i wiekiem. Jeżeli uprawniony były małżonek pozostaje w nieformalnym związku, jego usprawiedliwione potrzeby należy oceniać również biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe jego partnera. Nie może istnieć sytuacja, w której uprawniony współmałżonek będzie uprzywilejowany w stosunku do zobowiązanego byłego małżonka, gdyż godziłoby to w zasady współżycia społecznego.
Przez jaki czas płaci się alimenty
Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego nowego małżeństwa. Jednak, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który w wyroku rozwodowym nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek płacenia alimentów wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Jednakże ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd na żądanie uprawnionego, może ten termin przedłużyć.
Zobacz również serwis: Alimenty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat