Jak są opodatkowane alimenty od byłego małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie do kwoty 700 zł
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych alimenty na rzecz innych osób niż dzieci otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej są zwolnione od podatku do wysokości nie przekraczającej miesięcznie 700 złotych.
REKLAMA
Oznacza to, iż podatek zapłacimy do sumy, która stanowi nadwyżkę kwoty 700 złotych. Kwotę tę należy uwzględnić w rubryce: inne źródła.
Pani Alina co miesiąc otrzymuje od swojego męża kwotę 1000 złotych tytułem alimentów. Suma 700 złotych jest wolna od podatku . Pani Alina zapłaci więc podatek od kwoty 300 złotych.
Ze zwolnienia korzystają jedynie alimenty otrzymywane na podstawie wyroku lub ugody sądowej.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zasądzonych alimentów.
Alimenty zostały zasądzone orzeczeniem sądu w grudniu 2009 r. , jednak otrzymane zostały w styczniu 2010 r. Dlatego kwota otrzymanych alimentów zostanie uwzględniona w zeznaniu podatkowym za rok 2010.
Zobacz również: Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka
Obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami
REKLAMA
Alimentów może żądać małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat