REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepszy czas na fundusz alimentacyjny- pieniądze można dostać już w październiku

Artur Borkowski
Redaktor INFOR PL
Pieniądze z fundusz alimentacyjnego można dostać już w październiku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 lipca można było składać wnioski o świadczenie z funduszu alimentacyjnego o ile tylko wysłało się je elektronicznie. Ci, którzy chcą to zrobić na papierze mają do tego prawo od 1 sierpnia. Im szybciej załatwi się wszystkie formalności tym szybciej dostanie się pieniądze. Można na nie liczyć już w październiku.

REKLAMA

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się z góry na 12 miesięcy. Okres świadczeniowy (czyli czas, w którym dostaje się pieniądze) zaczyna się 1 października 2023 r. i trwa do 30 września następnego roku. Warto jak najszybciej złożyć wniosek o wypłatę tych pieniędzy, bo daje to gwarancję, że szybko się je dostanie. Najlepiej zrobić to drogą elektroniczną. Składa się je poprzez Portal Informacyjno- Usługowy Emp@tia. Odpowiedni formularz znajduje się w zakładce eWnioski. 

REKLAMA

Żeby skorzystać z tej możliwości potrzebny będzie albo podpis kwalifikowany albo profil zaufany. Tożsamość osoby składające wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego potwierdzić można poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel albo e-Dowód. Serwis sam pobierze podstawowe dane identyfikacyjne osoby starającej się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego. W przypadku tych, którzy pierwszy raz korzystają z Emp@tii konieczna może być weryfikacja ich adresu mailowego podanego w formularzu zgłoszeniowym.

Kiedy dostaniesz pieniądze z funduszu alimentacyjnego

Jeśli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony do 31 sierpnia wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do 31 października.

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami złożony w okresie od 1 września do 30 września danego roku oznacza, że wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do 30 listopada tego roku.

Złożenie dokumentów wraz z wnioskiem w okresie od 1 października do 31 października danego roku gwarantuje wypłatę przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dnia 31 grudnia tego roku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załatwienie formalności w okresie od 1 listopada do 30 listopada danego roku oznacza wypłatę przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 31stycznia następnego roku.

Ci, którzy starają się o wypłatę z funduszu między 1 grudnia danego roku a 31 stycznia następnego roku na wypłatę mogą liczyć do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Konieczne dokumenty

Do prawidłowego wypełnienia wniosku o świadczenie alimentacyjne potrzebne będą dane: 

  1. wnioskodawcy czyli osoby składającej wniosek,
  2. członków jego rodziny,
  3. osób, na które wnioskuje się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
  4. z tytułu wykonawczego potwierdzającego prawo do alimentów (należy go zeskanować albo zrobić mu zdjęcie. Najczęściej będzie nim orzeczenie sądu ustalające alimenty na osobę uprawnioną, postanowienie sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, protokół zawierający treść ugody sądowej lub zatwierdzonej przez sąd ugody dotyczącej alimentów zawartej przed mediatorem lub notariuszem, z której wynika obowiązek wypłaty alimentów),
  5. z tytułu tytuł wykonawczego oraz przekazy lub przelewy potwierdzające wpłaty w przypadku gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny płacili alimenty na rzecz osoby spoza rodziny,
  6. o dochodach wnioskodawcy i członków jego rodziny,
  7. o numerze konta, na który będą wpływać pieniądze z funduszu alimentacyjnego.

Najważniejsza jest bezskuteczność egzekucji

Pomoc z funduszu alimentacyjnego jest wypłacana tylko tym, którzy nie mogą wyegzekwować należnych ich pieniędzy od tych, którzy są do ich zapłaty zobowiązani. Egzekucja jest bezskuteczna jeśli w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie udało się uzyskać całości należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Potwierdzi to zaświadczenie wystawione przez komornika. Egzekucję uznaje się też za bezskuteczną jeśli nie ma możliwości wszczęcia albo prowadzenia egzekucji należności bo dłużnik przebywa poza granicami Polski. W takim przypadku przyda się informacja z właściwego sądu potwierdzająca stan egzekucji lub informacja z właściwego sądu o braku możliwości egzekucji alimentów zagranicą. 

Czasami wystarczy oświadczenie o bezskutecznej egzekucji

Osoby korzystające z Emp@tii mają ułatwione zadanie. Jeśli nie mają zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji mogą złożyć własne oświadczenie na ten temat. Mogą nawet wybrać w serwisie opcję „Nie ma zaświadczenia i nie wypełniam oświadczenie”. W takim przypadku gmina, która zajmie się sprawą sama uzyska odpowiedni dokument od komornika albo syndyka wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym dłużnika.

Jeśli wybierzesz papier

Wszystkie niezbędne wzory dokumentów umożliwiające uzyskanie środków z funduszu alimentacyjnego znajdują się w siedzibie gminy, w której mieszka osoba starająca się o te pieniądze. Warto pamiętać, że w wiele samorządów zleca załatwienie tego typu spraw gminnym albo miejskim ośrodkom pomocy społecznej. Na ich stronach internetowych znaleźć można wzory wszystkich niezbędnych dokumentów. Gmina ma prawo poprosić o dodatkowe dane jeśli będę one niezbędne do przyznania tego świadczenia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA