REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

„Stracisz dane, stracisz pieniądze!”- kampania UOKiK

Trwa ogólnopolska kampania Prezesa UOKiK „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”Jak działają internetowi oszuści? SMS-y, złośliwe linki – co z nimi zrobić, na co uważać?

Wynajmujący chcą większych praw w umowie najmu

Wynajmujący chcą większych praw w umowie najmu. Prawie 1,8 mln mieszkań stoi pustych mimo wysokich cen najmu i wielu chętnych, którzy nie mogą znaleźć dla siebie lokum. Jedną z przyczyn jest to, że choć 70 proc. właścicieli lokali doświadczyło problemów z najemcami, prawo wciąż bardziej chroni tych ostatnich.

RPO interweniuje w sprawie podwójnych postanowień spadkowych

Skala problemu podwójnych postanowień spadkowych nie zmniejsza się – wynika ze spraw prowadzonych w Biurze RPO. Uniemożliwia to działania prawne spadkobierców wobec nieruchomości, jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku, nie mówiąc o jego sprzedaży.

UTK skontroluje pociągi kursujące do miejscowości wypoczynkowych

W okresie ferii zimowych, od 16 stycznia do 26 lutego br., Urząd Transportu Kolejowego, który m.in. kontroluje stan techniczny jeżdżących po Polsce pociągów, zwróci szczególną uwagę na składy wysyłane do miejscowości wypoczynkowych – zadeklarował w poniedziałek w Katowicach prezes UTK Ignacy Góra.

REKLAMA

Ile dzieci skorzystało z rodzinnego kapitału opiekuńczego?

Już 610 tys. dzieci skorzystało z rodzinnego kapitału opiekuńczego. W ramach programu wypłacono do tej pory 3,5 mld zł – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że kontynuowane są także działania związane z rozwojem opieki żłobkowej.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w 2023 r.?

Policja przypomina, iż okres ferii niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa dzieci i młodzieży? O czym powinniśmy pamiętać, gdy wyjeżdżamy na narty? Co z mieszkaniem?

Pijemy coraz więcej alkoholu

Polacy i alkohol. W ciągu 20 lat w Polsce spożycie napojów spirytusowych wzrosło prawie dwukrotnie i wynosi obecnie 3,8 l na mieszkańca Polski. W tym samym czasie spożycie piwa wzrosło o ponad 25 l więcej na osobę. Po alkohol częściej sięgają Czesi, Niemcy czy Francuzi.

Bon turystyczny w ferie 2023 - kto i gdzie może go wykorzystać?

Bon turystyczny jest wciąż dostępny dla ponad 1,7 mln Polaków. Ferie zimowe to doskonała okazja do jego wykorzystania, bowiem już niedługo upływa czas realizacji. Kto i gdzie może go skonsumować?

REKLAMA

UOKiK sprawdza stosowanie przepisów dyrektywy Omnibus

UOKiK przypomina że od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe przepisy wynikające z dyrektywy Omnibus. W przypadku stwierdzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK może nałożyć karę w wysokości do 10 proc. obrotu na przedsiębiorstwo i do 2 mln zł na osobę zarządzającą.

Elektroniczny dziennik budowy – już od 27 stycznia

Elektroniczny Dziennik Budowy to system, w którym od 27 stycznia będzie można prowadzić dziennik budowy w postaci elektronicznej. Inwestor będzie mógł wybrać, czy chce nadal prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy chce przejść na wersję elektroniczną. Prowadzenie dziennika budowy w systemie EDB stanie się obowiązkowe od 1 stycznia 2030 r.

Kiedy ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej należy do małżonka wspólnika?

Tylko Ty jesteś wspólnikiem spółki komandytowej, ale Twoja była żona lub były mąż żąda wielomilionowej spłaty. Czy sąd przyzna jej lub jemu rację?

Retencja danych telekomunikacyjnych – także w komunikatorach i poczcie elektronicznej

Obowiązek retencji danych telekomunikacyjnych będzie obejmował nie tylko – jak dotychczas – operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych, ale również podmioty udostępniające komunikatory internetowe oraz dostawców poczty elektronicznej. Zakres danych podlegających retencji ma ustalić w drodze rozporządzenia minister właściwy ds. informatyzacji. Takie rozwiązania przewiduje rządowy projekt Prawa komunikacji elektronicznej (PKE), który trafił pod obrady Sejmu.

Włamanie - jak się ustrzec?

16 stycznia rozpoczynają się w Polsce ferie zimowe, podczas których na wypoczynek wyjeżdżają nierzadko całe rodziny – a pozostawione bez opieki domy i mieszkania tworzą wymarzoną okazję dla złodziei. Tymczasem od kilku miesięcy widać tendencję wzrostową włamań do mieszkań. Na koniec listopada tylko w woj. mazowieckim ich liczba wzrosła aż o 40% r/r.

Przepisy mocniej chroniące odbiorców ciepła mają być gotowe jeszcze tej zimy

Gospodarstwa domowe ogrzewające się gazem mogą już składać wnioski o zwrot VAT za gaz

Przepisy covidowe w sądownictwie muszą zostać zniesione – postuluje adwokatura

Uchylenie przepisów dotyczących funkcjonowania sądownictwa przyjętych w czasie stanu epidemii to główne założenia projektu ustawy, który przygotowuje Naczelna Rada Adwokacka. Adwokaci zapowiadają złożenie petycji w tej sprawie.

Waloryzacja emerytur z KRUS w 2023 r. - co ma się zmienić?

Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dotyczy ona zmiany sposobu waloryzacji emerytur z KRUS.

Nieważna umowa a wynagrodzenie należne za świadczone usługi wg oszacowania sądu

Prawo Unii Europejskiej stoi na przeszkodzie temu, aby sąd krajowy zastąpił nieuczciwy warunek w unieważnionej umowie sądowym oszacowaniem poziomu wynagrodzenia należnego za świadczone usługi - poinformowała TSUE w komunikacie.

Tymczasowe aresztowanie bez ograniczenia czasowego. Czy będzie zmiana?

Nie ma potrzeby modyfikacji przepisów, bo zasadniczo sądy mają odpowiednią świadomość uwarunkowań dotyczących stosowania oraz przedłużania tymczasowego aresztowania. Takiej odpowiedzi Rzecznikowi Praw Obywatelskich udzieliło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku? Kto i na jakich zasadach może otrzymać wsparcie? Gdzie złożyć wniosek?

Nowelizacja ustawy odległościowej skierowana do pierwszego czytania w komisjach

Nowelizacja ustawy odległościowej, jak określana jest powszechnie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, została skierowana do pierwszego czytania w komisjach sejmowych.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające) – jednostronne oświadczenie woli pracodawcy skierowane do pracownika mające na celu dokonanie zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. Wypowiedzenie takie uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy.

Pokazy handlowe - ważne zmiany od 2023 r.

Z początkiem stycznia 2023 r. weszło w życie wiele ważnych dla konsumentów przepisów wynikających z konieczności implementacji unijnych dyrektyw. Ich celem jest m.in. ograniczenie nieuczciwych praktyk podczas pokazów handlowych.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę – jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron umowy o pracę skierowane do drugiej strony, którego celem jest rozwiązanie umowy pracy po upływie okresu wypowiedzenia.

Premier: ustawa o SN to trudny kompromis, ale przede wszystkim trzeba zakończyć spór z KE

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to trudny kompromis, ale przede wszystkim chodzi w niej o to, by zakończyć jeden spór i skupić się na prawdziwym przeciwniku, który jest na Wschodzie, nie na Zachodzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie po uchwaleniu noweli.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Sejm odrzucił dwie z poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Posłowie nie zgodzili się m.in. na przesunięcie z marca na kwiecień terminu, od którego uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym w dniu 13 stycznia 2022 roku. Założenia projektu były negocjowane z Brukselą. Nowelizacja ma odblokować środki z KPO. Przepisy trafią teraz do prac w Senacie.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Regulacja zakłada m.in. uwzględnienie w przepisach przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy, rozszerza też krąg osób objętych ochroną na byłych partnerów i dzieci będące świadkami przemocy domowej.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników znowelizowana

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników została znowelizowana przez Sejm w piątek 13 stycznia 2023 r. Zmiany mają spowodować podniesienie wysokości emerytur rolniczych, chodzi o zmianę sposobu waloryzacji emerytur z KRUS.

Nowa ustawa ma zapewniać ochronę uczestnikom badań klinicznych

Sejm uchwalił ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Zakłada ona m.in. utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych

Przemoc w rodzinie - czy zmieni się definicja ustawowa?

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może zmienić definicję przemocy w rodzinie. Komisja polityki społecznej i rodziny Sejmu przyjęła poprawkę posłów Lewicy, która częściowo zmienia definicję przemocy w rodzinie.

Minister Moskwa: ograniczymy podwyżki cen ciepła dla obywateli

Ograniczenie podwyżki cen ciepła. - Wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy mające jeszcze mocniej chronić odbiorców ciepła; zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki dla obywateli - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pomoc ma trafić też do tzw. odbiorców wrażliwych, czyli do szkół, szpitali czy żłobków.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w komisji Sejmu

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym była w czwartek 12 stycznia przedmiotem obrad komisji sprawiedliwości i praw człowieka Sejmu. Komisja pozytywnie zarekomendowała tylko jedną poprawkę do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zgłoszoną w drugim czytaniu, w myśl której vacatio legis ma ulec wydłużeniu z 14 do 21 dni. Wszystkie inne poprawki zgłoszone przez opozycję komisja zaopiniowała negatywnie.

Ustawa o fundacji rodzinnej - Senat proponuje poprawki

Ustawa o fundacji rodzinnej została poparta przez Senat. Senatorowie zaproponowali jednak kilkadziesiąt poprawek do ustawy. Obejmują one m.in. zmianę, która obliguje do przeprowadzenia po trzech latach oceny działania przepisów i przedstawienia jej parlamentowi.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości powołano rok temu

Mija dokładnie rok od powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. "W tym czasie policjanci CBZC przeprowadzili niemal 100 realizacji, w wyniku których zarzuty usłyszało ponad 230 osób" - poinformował podkomisarz Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Brak dostępu do sieci. Jak zgłosić zapotrzebowanie na internet.gov.pl?

Każdy może sprawdzić, czy dany punkt adresowy jest w zasięgu internetu szerokopasmowego i zweryfikować poprawność przedstawionych w systemie danych.

Konsument w drodze na ferie

Jak przewozić sprzęt sportowy? Czy karta EKUZ jest płatna? Gdzie konsumenci mogą uzyskać pomoc w przypadku problemów?

DGP: Obowiązkowe faktury dla konsumentów od 2024?

Obowiązkowe faktury dla konsumentów od 2024? Po wejściu w życie zaproponowanych przepisów prawa skarbówka i inne organy państwa będą wiedzieć, co nabyli Kowalski i Nowak oraz za ile. Po co urzędom ta wiedza? – pytają eksperci.

Rzecznik generalny TSUE: polskie prawo nie sprzyja szybkości i skuteczności postępowania w sprawie powrotu dziecka

Polskie prawo systemowo nie sprzyja szybkości i skuteczności postępowania w sprawie powrotu dziecka - ocenił w opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE Nicholas Emiliou. Minister w KPRM Michał Wójcik, który był autorem kwestionowanych przepisów, ocenił, że jest to "skandaliczna opinia".

Kodeks wyborczy - tekst jednolity 2023

Kodeks wyborczy - tekst jednolity z dnia 20 czerwca 2022 r.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1277, ostatnia zmiana: Dz.U. z 2022 r., poz. 2418.

Nowela Kodeksu wyborczego w pierwszym czytaniu

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zaproponowana przez posłów PiS będzie przedmiotem dalszych prac Sejmu. Posłowie opowiedzieli się 11 stycznia przeciw odrzuceniu projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu.

Obniżka ceny wycieczki w związku z ograniczeniami pandemicznymi?

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, iż podróżni, których wycieczka została dotknięta środkami przeciwdziałania Covid-19 mogą mieć prawo do obniżki ceny.

Odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie

Odszkodowanie w przypadku niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania ma na celu naprawienie szkody osobie pozbawionej wolności. Regulacje w tym zakresie pochodzą również z przepisów prawa międzynarodowego.

Jaka polisa przyda się na ferie zimowe?

16 stycznia w pierwszych województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Wyjeżdżającym na urlop w Alpy lub Dolomity przyda się polisa turystyczna. Za podstawowy pakiet KL/NNW/OC i assistance rodzina 2+2 zapłaci od 87 zł.

Operator giełdy kryptowalut Kanga Exchange z zarzutami UOKiK

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Zarzuty dotyczą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu.

Senat rozpoczął prace nad budżetem na 2023 r.

Senat rozpoczął prace nad budżetem na 2023 r. Do ustawy zgłoszono kilkanaście poprawek m.in. o zwiększeniu budżetu NFZ czy przywróceniu 10 mln zł dla Kancelarii Senatu na wsparcie dla Polonii.

Przedawnienie należności z tytułu składek

Przedawnienie należności z tytułu składek – polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia osoba zobowiązana do opłacenia należności z tytułu składek może się uchylić od ich opłacenia, jeśli podniesie zarzut przedawnienia.

Nowy urlop opiekuńczy w 2023 – dla kogo i w jakim wymiarze?

Rząd pracuje nad nowym urlopem dla pracowników. Będą mogli skorzystać z niego w przypadku konieczności zapewnienia opieki członkowi rodziny, bądź gospodarstwa domowego. W jakim wymiarze? Będzie przysługiwało za niego wynagrodzenie?

ZUS: kolejny rok ze wzrostem ubezpieczonych cudzoziemców

W grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. i wzrosła o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r. – poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców – dodała.

Ile kobiet w Polsce planuje urodzić dziecko? [Badanie]

W 2022 roku zmalał odsetek liczny kobiet planujących urodzenie dziecka w porównaniu do roku 2021. Ile pań myśli o urodzeniu dziecka w najbliższych latach?

REKLAMA