REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oddalenie powództwa

Oddalenie powództwa to termin związany z postępowaniem sądowym i procesem cywilnym. Oznacza to, że sąd na podstawie przeprowadzonego procesu orzeka, że żądania zgłoszone przez powoda (stronę składającą powództwo) nie zostaną uwzględnione.

Wykładnia funkcjonalna

Wykładnia funkcjonalna przepisów prawnych to jedna z metod interpretacji prawa, która skupia się na analizie celów i funkcji, jakie mają być osiągnięte przez dane przepisy prawne. Metoda ta zakłada, że prawo zostało ustanowione w celu realizacji określonych celów społecznych, gospodarczych lub politycznych, a zrozumienie tych celów jest kluczem do prawidłowej interpretacji przepisów.

Wykładnia systemowa

Wykładnia systemowa przepisów prawnych to jedna z metod interpretacji prawa, która polega na analizie przepisów prawnych w kontekście całego systemu prawnego, w jakim te przepisy się znajdują. Metoda ta zakłada, że prawo stanowi spójny system norm i reguł, a zrozumienie jednego przepisu wymaga uwzględnienia innych przepisów oraz ogólnej struktury i celów systemu prawnego.

Dodatek na dojazdy do szkoły w 2023 r. Kto może otrzymać?

Dodatek na dojazdy do szkoły może stanowić finansową pomoc w trakcie roku szkolnego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać takie świadczenie?

REKLAMA

Wykładnia językowa

Wykładnia językowa to jedna z metod interpretacji prawa, która polega na badaniu znaczenia użytych w aktach prawnych słów i zwrotów.

Zasiłek macierzyński w 2023 roku. Ile wynosi, jak długo się otrzymuje? Kiedy złożyć wniosek?

Co trzeba wiedzieć o zasadach otrzymywania zasiłku macierzyńskiego w 2023 roku? Co się zmieniło w kwietniu? Ile wynosi zasiłek macierzyński? Jak długo otrzymuje się ten zasiłek? Jaki wniosek i kiedy trzeba złożyć o zasiłek macierzyński?

Prymat prawa UE nad prawem polskim, TK nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem - Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE

W dniu 17 lipca 2023 r. Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce dotyczącą orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego odnośnie prymatu prawa UE nad prawem polskim i brakiem spełniania przez Trybunał Konstytucyjny wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu.

Porozumienie rodzicielskie istotnym dokumentem w sprawie rozwodowej

Jaką rolę w sprawie rozwodowej odgrywa porozumienie rodzicielskie? Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Co w przypadku niewywiązywania się stron z porozumienia?

REKLAMA

Hałas

Hałas jest niewątpliwie niepożądanym i często szkodliwym zjawiskiem. Jak został zdefiniowany w przepisach?

Czy za zaćmę należy się zadośćuczynienie z tytułu choroby zawodowej?

Zaćma należy do chorób zawodowych. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Wczesne wykrycie zaćmy jest możliwe dzięki regularnym badaniom wzroku. Jakie są przyczyny powstawania zaćmy? Czy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie? 

Zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Co się zmieni?

Powstanie nowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej z pieczęcią elektroniczną.

Wydawanie dzieci za granicę. Będą nowe przepisy

Przyjęta przez rząd nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma realizować unijne wymaganie, aby sprzeciwienie się powrotowi dziecka, które zostało bezprawnie uprowadzone lub zatrzymane, miało miejsce w szczególnych przypadkach.

Samorządowe kolegium odwoławcze

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) to organ administracji publicznej działający na szczeblu lokalnym w Polsce, mający za zadanie rozpatrywanie odwołań od decyzji wydawanych przez organy administracji publicznej na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego. 

Miasto na prawach powiatu

Miasto na prawach powiatu to jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, która posiada status miasta oraz pełni funkcje powiatu. Jest to specyficzna forma organizacji terytorialnej, w której miasto pełni zarówno funkcje miejskie, jak i powiatowe.

Przysiółek

Przysiółek to jednostka osadnicza będąca częścią większej wsi. Jest to niewielkie skupisko zabudowy mieszkaniowej, które składa się z niewielkiej liczby domów lub gospodarstw. 

Gmina miejsko-wiejska

Gmina miejsko-wiejska to jednostka samorządu terytorialnego, będąca połączeniem cech gminy miejskiej i gminy wiejskiej. Gmina miejsko-wiejska obejmuje zarówno tereny miejskie, jak i wiejskie, tworząc jednolitą jednostkę administracyjną.

Gmina wiejska

Gmina wiejska to jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, będąca podstawową jednostką podziału administracyjnego kraju. Gmina wiejska obejmuje tereny wiejskie, które nie są częścią miasta.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024. Komu przysługuje?

Kto może otrzymać dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024? Ile wynosi takie świadczenie?

Stypendium szkolne

Stypendium szkolne to jedna z form pomocy materialnej udzielanej uczniom. Kto może się o nią ubiegać?

Kaucja

Kaucja to suma pieniędzy lub wartościowych przedmiotów, które są deponowane lub płatne jako zabezpieczenie w przypadku wypożyczenia lub najmu przedmiotu, nieruchomości lub usługi. Kaucja ma na celu zapewnienie rekompensaty dla właściciela lub dostawcy usługi w przypadku szkody, utraty, zaległości lub innych sytuacji, które mogą wyniknąć z umowy.

Zakład karny

Zakład karny to instytucja penitencjarna, która służy do odbywania kary pozbawienia wolności w systemie karnym. Jest to miejsce, w którym skazane osoby przebywają i odbywają wyroki za popełnione przestępstwa.

Czy polscy konsumenci słyszeli o dyrektywie Omnibus?

Od wprowadzenia dyrektywy Omnibus minęło już pół roku. Czy polscy konsumenci znają jej założenia i wierzą w jej zastosowanie?

Jak otrzymać tzw. kuroniówkę i ile wynosi w 2023 r. (brutto i netto)?

Czy rejestracja w urzędzie pracy wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kuroniówkę” i jaka jest jej wysokość 2023 roku?

Stygmatyzacja społeczna. Czy w Polsce jest z tym problem?

Stygmatyzacja społeczna – czy kierują nami stereotypy? Stygmatyzacja społeczna to uprzedzenia, powstałe bardzo często wskutek niewiedzy lub ignorancji. Przedmiotem stygmatu społecznego jest najczęściej pochodzenie, rasa i orientacja seksualna. Jak walczyć ze stygmatem społecznym? 

18 lipca - Międzynarodowy Dzień Praw Więźniów. Do czego mają prawo więźniowie w Polsce?

18 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Więźniów. Osoby pozbawione wolności również mają swoje prawa, a ich ochrona jest dużą częścią misji Rzecznika Praw Obywatelskich. O czym jeszcze warto przypomnieć przy okazji tego dnia?

Gdzie w wakacje mogą pracować nastolatki? Nie wszędzie

Małoletni w Polsce mogą wykonywać prace sezonowe, jednak są to ściśle określone branże i zajęcia. Zatrudnienie młodocianych wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Gdzie nie mogą pracować nastolatki? Jakie mają ograniczenia godzinowe? Co z badaniami lekarskimi?

Logowanie do Internetowego Konta Pacjenta również przez mObywatel

Na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) można się zalogować także za pomocą aplikacji mObywatel. W jaki sposób?

Kontakty z dzieckiem

Kontakty z dzieckiem są instytucją niezależną od władzy rodzicielskiej. Rodzice oraz ich dziecko mają zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Nowe miasta w 2024 r. Status ten ma uzyskać ponad 30 miejscowości

1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskają 34 miejscowości. Tak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy to termin związany z prawem gospodarczym i zabezpieczaniem wierzytelności. Zastaw rejestrowy polega na ustanowieniu zastawu na określonym mieniu przez dłużnika na rzecz wierzyciela w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania.

Podatek tonażowy

Podatek tonażowy to forma opodatkowania, która polega na pobieraniu opłaty od statków morskich na podstawie ich tonażu.

Podatek od gier

Podatek od gier to forma opodatkowania na dochody uzyskiwane z działalności związanej z grami losowymi, hazardowymi lub zakładami. 

Opłata uzdrowiskowa

Opłata uzdrowiskowa to termin związany z usługami w miejscach, które posiadają specjalne walory. Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób korzystających z takich usług.

Opłata środowiskowa

Opłata środowiskowa to termin związany z ochroną środowiska naturalnego i jest stosowany w kontekście regulacji dotyczących ochrony środowiska oraz zarządzania zasobami naturalnymi. Opłata środowiskowa jest formą opłaty, która ma na celu internalizację kosztów ekologicznych związanych z działalnością gospodarczą oraz zachęcanie do działań proekologicznych.

Asysta w podróży. Czy tylko dla osób z niepełnosprawnością?

Urząd Transportu Kolejowego przypomina o możliwości uzyskania pomocy w podróży. Kto może skorzystać z asysty? Jak zgłosić taką potrzebę?

Waloryzacja emerytur w 2024 r. Rząd pracuje nad projektem

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. ma zostać zwiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, czyli o ustawowe minimum. Tak wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

List intencyjny

List intencyjny to forma pisemnej deklaracji lub oświadczenia, w której osoba wyraża swoje zamiary, plany, zainteresowanie współpracą lub podjęciem określonych działań wobec innej osoby lub instytucji. 

Karta Praw Dziecka w Biznesie - do czego zobowiąże firmy?

Karta Praw Dziecka w Biznesie to nowa inicjatywa w Polsce.  Ma zachęcić biznes do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dziecka w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstw. Została przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi.

Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Ustawa, której celem jest stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów administracji rządowej podpisana przez prezydenta. Sprawdź co się zmieni!

1000 złotych dla ucznia. Zasiłek losowy w roku szkolnym 2023/2024

Zasiłek losowy dla ucznia może wynieść nawet 1000 zł. Sprawdź kto otrzyma te środki w roku szkolnym 2023/2024. 

Cuda Świata: Śpiewające wydmy w Polsce

Na Ziemi jest ponad 30 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające" wydmy. To zjawisko występuje też w Polsce. Sprawdź gdzie!

Pogoda na dziś: Upał i burze z gradem

Kolejny dzień upałów w Polsce. Będzie aż 35 st.! Uważaj również na burze z gradem.

Kradzież tożsamości - zmiany w przepisach prawa 2023 r.

Prezydent podpisał ustawę mającą na celu ograniczenie niektórych skutków kradzieży tożsamości. Na czym polega kradzież tożsamości? Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości? Gdzie zgłosić wyciek PESEL? Co zmienia się w przepisach i od kiedy?

Laptopy dla uczniów i bony dla nauczycieli 2023 r. z podpisem Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o  laptopach dla uczniów i bonach dla nauczycieli. Kto otrzyma darmowy laptop w roku szkolnym 2023/24 r.? Czy wszyscy nauczyciele dostaną laptopy? Sprawdź jak dostać darmowy laptop w 2023 r.  

Energetyki od 18 lat: Sprawdź kogo i od kiedy obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków nieletnim

Sejm podjął decyzję o zakazie sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży. Sprawdź od kiedy i kogo obowiązywać będzie zakaz sprzedaży energetyków do 18 roku życia. 

TOP 5 romansów idealnych na Twoje wakacje

Czytanie romansu podczas wakacji to prawdziwa przyjemność. Polecamy 5 wyjątkowych romansów na wakacje! 

TOP 5 kryminałów na wakacje

Czy jest coś lepszego od rozwiązania tajemniczej zagadki, gdy leżysz na plaży lub relaksujesz się w hamaku? Jeśli jesteś fanem kryminałów, mamy dla Ciebie listę 5 najlepszych książek, które zapewnią Ci emocje i doskonałą rozrywkę.

Pogoda: Ile stopni 15 lipca?

Ta sobota (red. 15.07.2023 r.) zapowiada się bardzo upalnie. Najcieplej będzie między godz. 15 a 18. Pamiętaj o nawodnieniu i nakryciu głowy. Dzieci oraz osoby starsze powinny zostać w domu!

Tłumy warszawiaków szturmują baseny!

Korek na Górczewskiej, kolejki przed basenem. Co się dzieje w upalny weekend w Warszawie?

Pseudohodowle: Kara za handel psami bez rodowodu

Chcesz kupić psa? Nie wiesz jak top zrobić legalnie nie wspierając pseudohodowli? Sprawdź jaka kara grozi za zakup i sprzedaż psa bez rodowodu!

REKLAMA